Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Yeni dönemin kodları!

Giriş Tarihi: 8.12.2015
Başkentin gündemi bir hayli yoğun… Türkiye'yi "yüksek gelir grubuna" çıkaracak eylem planı hazır.
Hükümet, "güçlü sosyal devlet" vizyonu ile yola devam ediyor. Öncelikli hedef ise yoksulluğun tamamen ortadan kaldırılması!
Ekonomik program üç ayak üzerine kuruldu; "Reformlar, vergiler, büyük projeler" Güvenli adımlarla katma değeri yüksek ekonominin inşası sürecek. Sosyal refahla beraber ücretler de yükselecek.
***
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'la geçen hafta sohbet imkânı bulduk. Cevdet Bey, "Kalkınma Planı, Orta Vadeli Program" başta olmak üzere ülkenin geleceğine yön veren çalışmalara imza atan bir isim. Bakan Yılmaz, Devlet Planlama Teşkilatı gibi köklü bir yapıda yetişen siyasetçilerden.
Güçlü ekibi, ekonomi yönetimi ile uyumu… Bu tablo, 2 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklük hedefleyen bir ülkede "kalkınma" çalışmalarını omuzlamayı da kolaylaştırıyor. Bakan Yılmaz'la, yeni döneme ilişkin hem bakanlığının hem de hükümetin önceliklerini konuştuk… Bakan Bey'in ifadesiyle, Türkiye alt orta gelir grubundan üst orta gelir grubuna geçti. Reformlarla yüksek gelir grubuna geçmek durumunda. Ana gündem de bu; Yüksek katma değerli üretimle sosyal refah artacak, ücretler yükselecek, yaşam standardı yükselecek! Türkiye, büyüme ve gelir dağılımındaki iyileşmeyi eş zamanlı başaran nadir ülkelerden. Sosyal transferler, vergi düzenlemelerinde de yoksul kesimi gözeten anlayış sürecek. Nitekim 10.
Kalkınma Planı'nda
da yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altındaki kesimlerin yaşam kalitesinin yükseltilmesi temel amaç. Bakan Yılmaz, 25 dönüşüm programının devam edeceğini belirterek ekliyor; "Reformlara destek olmamız gerekiyor. Uygulama, izlenmesine katkı vereceğiz."
***
Dönüşüm programından bazı başlıkları hatırlatmakta fayda var; Yerli üretim desteklenecek, ithalata bağımlılığın azaltılması programı devreye girecek. Üretimde verimlilik artırılacak. Kamu harcamaları rasyonelleşecek.
Kamu gelirlerinin kalitesi artırılacak.
İş ve yatırım ortamı geliştirilecek. İşgücü piyasası etkinleştirilecek. Ulusal İstihdam Planı güncellenecek. Kayıt dışı ekonomi azaltılacak. Enerji verimliliği geliştirilecek.
Kamu alımları yoluyla teknoloji geliştirme ve yerli üretime destek sürecek. Yerli kaynaklara dayalı enerji üretim programı tamamlanacak...
Hadi hayırlısı!..
Bu her bir başlık yaşama geçtikçe Türkiye daha da güçlenecek. 2023 vizyonu da dar gelecek. Bakan Yılmaz'ın şimdiden kolları sıvadığı 2035 planı da zorunlu olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Yeni dönemin kodları!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN