Türkiye'nin en iyi haber sitesi

60 milyonluk lüks oto vurgununa operasyon

Giriş Tarihi: 9.12.2015
60 milyonluk lüks oto vurgununa operasyon

polisi, yurt dışından sahte belge ve ÖTV vurgunu ile Türkiye'ye sokularak satılan 86 cip ve lüks otomobile el koydu. Otomobiline el konulan isimler arasında ünlü işadamları var

Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, son dönemlerin en büyük otomobil kaçakçılığı operasyonuna imza attı. Polis, yurtdışından sahte belgeler, ÖTV sahtekarlığı ve "sıfır" araç yalanı ile Türkiye'ye sokularak satılan 86 jip ve lüks otomobile el koydu. Operasyonda şebeke liderlerinin de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Otomobiline el konulan isimler arasında başkentin zenginlerinin ve işadamlarının da olduğu öğrenildi. Yakalanan otomobiller nedeniyle devletin 30 milyon TL'ye yakın vergi kaybına uğradığı ve yapılan operasyonla bunun önlendiği belirtildi.

OPERASYONUN MERKEZİ ANKARA

Ankara Emniyeti Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yurtdışından Türkiye'ye sahte belgeler düzenleyerek, ÖTV sahtekarlığıyla ve sıfır araç yalanı ile soktukları otomobilleri satarak devleti vergi kaybına uğratan bir şebekeyi tespit etti. Şebekeye yönelik yaklaşık 4 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından operasyon için düğmeye basıldı. Belirlenen adreslere düzenlenen eşzamanlı baskınlarda 7 kişi gözaltına alındı. Eş zamanlı olarak Ankara merkezli 33 ilde daha 'Lüks Otomobil Operasyonu' yapıldı. Tüm illerde yapılan operasyonda toplamda 180 jip ve lüks otomobile el konuldu. Bunların 86 tanesi ise başkentte yakalanırken Ankara emniyetinin önü araba pazarına döndü.

BİR AYAK LARI AVRUPA'DA
Şebekenin özellikle Almanya, İtalya ve Polonya'da irtibata geçtikleri kişiler üzerinden hareket ettikleri öğrenildi. Şebekenin bu kapsamda çalıntı ya da oto kiralama şirketlerince kullanılan lüks araçları hedef olarak seçtikleri öğrenildi. Şebekenin bu araçları birkaç farklı yöntemle Türkiye'ye soktukları tespit edildi. Yurt dışından aldıkları lüks araçlara çift fatura kestirmek sureti ile gümrük bedelini ucuz gösterip ÖTV kaçakçılığı yöntemi başta olmakla birlikte, sahte belgeler düzenleyerek ülkeye soktukları anlaşıldı. Şebekenin Türkiye'ye soktuğu bu araçları piyasa fiyatının bir miktar altında sattıkları belirlendi.

SIFIR DEYİP SATIYORLARDI
Şebekenin ikinci dolandırıcılık olayını da araçların satışı sırasında yaptığı anlaşıldı. Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele ekiplerinin detaylı çalışması ile kilometreleriyle oynanarak "sıfır" diye satıldığı anlaşılan araçların yurtdışındaki bakım ve servis kayıtlarına ulaşıldı. Operasyonda M.A., G.A., D.A., Y.A., L.A, A.A., C.A. göz altına alınarak adliyeye sevk edildi.

TOPLAM DEĞERİ 60 MİLYON TL
Toplam değeri yaklaşık 60 milyon TL olan araçlardan, devletin alması gereken ÖTV'yi tahsil edemediği için de 30 milyon TL vergi kaybına uğradığı anlaşıldı. Otomobiline el konulanlar arasında başkentin ünlü iş adamlarının da bulunduğu öğrenildi. Araçların, Gümrük Bakanlığı'na teslim edilerek ihale usulüyle satılacağı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
60 milyonluk lüks oto vurgununa operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN