Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkent trafiğinde yeni dönem başlıyor

Giriş Tarihi: 19.12.2015
Başkent trafiğinde yeni dönem başlıyor

Büyükşehir ve İl Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle yeni yılda faaliyete girecek TEDES sistemi, hatalı sürücüye ceza yağdıracak

Vatandaşların can ve mal güvenliğinin yanı sıra birçok hizmeti de beraberinde getiren Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) ile başkentte trafik denetimleri sıklaşacak. Büyükşehir Belediyesi ile İl Emniyet Müdürlüğü'nün imzaladığı protokolle bine yakın kamera takip noktaları belirlenirken sistemin uygulanmaya başlamasıyla kurallara uymayan sürücülere ceza yağacak. Hazırlık aşamasına geçilen TEDES sistemi 2016'nın ilk çeyreğinde faaliyete geçecek.

HATAYI AFFETMEYECEK
13.02.2011 tarihinde yasalaşan ve 25.6.2012'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren TEDES sistemi Ankara'ya taşınıyor. TEDES, trafikte hatayı affetmeyecek. Yerleşim birimlerindeki trafik suçları ve düzeni daha yakından takibe alınacak. TEDES, özellikle kırmızı ışık, hız sınırı, banket ve emniyet şeridi ihlalleri olmak üzere tüm trafik kuralı ihlallerinin tespitinde kullanılacak. MOBESE sisteminin alt bileşeni olarak kurulacak TEDES sistemi ile kaza ve ölümlerin en aza indirilmesinin yanı sıra asayiş de sağlanarak daha güvenli bir şehir oluşturulması planlanıyor. Başkentte belediye ve emniyet TEDES kameralarının yer tespitini yapmak için bir alt komisyon oluşturdu. Komisyon, kent genelinde 191 hız, 223 kırmızı ışık, 571 yasak park ihlali ve 56 adet kavşak ve tünel izleme noktası belirledi. TEDES'in hizmete girmesinden sonra, onaylanan idari trafik para cezalarının toplamının yüzde 30'u, hizmet alımı karşılığında Büyükşehir'e ödenecek.

KAMERALARDAN KAÇMAK MÜMKÜN DEĞİL
TEDES'i benzer sistemlerden ayıran en önemli özelliği Plaka Tanıma kameralarının yüksek çözünürlüklü (5 megapiksel) fotoğraf çekebilmesi. Sürücülerin TEDES kameralarının gözünden kaçması ise neredeyse imkansız. Çünkü "Triggering" denilen kesin ölçüm tetikleme mekanizması sayesinde yakalama oranı yüzde 98'e kadar yükseldi. Aynı kameralar saatte 300 kilometreye kadar "nokta hız" ölçümü yapabiliyor. Hızı ise 300 metreden itibaren algılayabiliyor. Sistemin plaka tanıma oranı ise yüzde 95.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent trafiğinde yeni dönem başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN