Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Meclis'in yılbaşı mesaisi!

Giriş Tarihi: 22.12.2015
Ankara gündemi bir hayli yoğun… Meclis yeni yıla kadar ekonomi yasaları için çalışacak. Emekli maaş zammı, ek gösterge artışları, stopajda sürenin 5 yıl uzatılması tasarıları yasalaşacak. Taraflar asgari ücret için bu hafta son kez masaya oturacak. Toplu sözleşmede oransal artışla beraber sosyal haklara ilişkin adımlar da yaşama geçecek. 4C'lilerin kademeli olarak kadroya alınmasına ilişkin çalışma tamamlanacak.
Kamuda üniversite mezunu işçiler memur kadrosuna alınacak. Sağlık çalışanlarının yıpranma hakkı yeniden düzenlenecek.
Erken emeklilik, yıllık izinlerin devri konuları çözülecek. Fiili hizmet zammı kapsamında yer alacak kamu görevlilerinin belirlenmesi amacıyla bilim kurulu kurulacak. Yıllık izinler iş günü esasına göre belirlenecek. Kamuda temel ücret, hizmet farkı, performans, ek ödenek, ders ücreti şeklindeki ödemeler de düzenlenecek. Yaklaşık elli çeşit ödemenin 10 başlık altında toplanması bekleniyor.
Kamuda iş tanımı da yeniden yapılacak. Başarı ve başarısızlık da karşılık bulacak. Kıdemli personelin az gelişmiş bölgelerde görev yapması sağlanacak.
Bunun için personel teşvik edilecek.
Yeni dönemde çalışan anneler için de önemli düzenlemeler yapılacak. Bu kapsamda okul saatleri ile iş saatleri uyumlu hale getirilecek. Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesi sağlanacak.
***
Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda asgari ücret artışı, vergi diliminden nasıl vergilendirileceği konuları yeniden değerlendirilecek. Asgari ücretin bir bölümünün vergi dışı bırakılması anlamına gelen asgari geçim indirimi net rakamın artması sonucunu doğuruyor. 1.300 lira olarak zikredilen rakamın asgari geçim indirimi önceki rakam olması sağlanacak. Evli ve çocuk sahibi asgari ücretlilerin eline daha yüksek rakam geçecek. İşverenin yükü de hafiflemiş olacak.
***
Ekonomi dirençli, sağlam hale getirilirken, reformlar sürecek. Kur hareketinin doğru yönetilmesi için ekonomide tek ses olunacak. İnsani kalkınma dönüşüm paketleri yaşama geçirilecek. Küçük işletmeleri teşvik için kredi muslukları açılacak.
Bankaların sanayi kredisine yönelmesi teşvik edilecek. Hadi hayırlısı!2016'nın güzel bir yıl olmasını diliyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Meclis'in yılbaşı mesaisi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN