Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mesleki eğitimin dirilişi: Akıllı okullar

Türkiye'nin yenilenebilir enerji üzerine eğitim veren ilk meslek lisesi Akıllı Okullar, mesleki eğitimi yeniden diriltti

Giriş Tarihi: 26.12.2015
Mesleki eğitimin dirilişi: Akıllı okullar
Hükümetin, OSB'lerde özel okul statüsünde meslek lisesi açılmasını öngören tasarının ardından hareket geçerek mesleki eğitimi bilim ve teknolojiyle buluşturan Akıllı Okullar, hedefine ulaştı. 'Meslek lisesi memleket meselesi' diyerek yola çıkan Akıllı Okullar, hem çıtayı yükseltti hem de sanayinin beklentilerini karşıladı. Mesleki eğitimde en başarılı projelerden olan Akıllı Okulları, SABAH 'ya anlatan kurucu yönetim kurulu Başkanı İdris Yurteri, "Hükümetin teşvikleriyle yükselen mesleki eğitimin Ankara'daki referansıyız. Cumhurbaşkanımız Başbakanlığı döneminde eğitimdeki hegemonyayı kırmak için büyük bir dönüşümün düğmesine bastı. Hükümetin teşvikleriyle Akıllı Okul projesini hayata geçirdik. Hükümetimizin üzerine titrediği bu okulları yeniden diriltmek için kolları sıvadık. OSB içerisinde iki bin, Ankara'da üç bin 300 öğrencimiz var. Şu anda YÖK aşamasındayız yakın zamanda önce Akıllı Meslek Yüksekokulu'nu ardından da Akıllı Teknoloji Üniversitesi'ni kuracağız" dedi.

ÇOCUKLAR EMİN ELLERDE
Hedeflerinin yetenekli çocukları ekonomi ve üretime kazandırmak olduğunu belirten Yurteri "Ankara'nın yetenekli çocuklarını bu okulun çatısı altında topladık, fırsat eşitsizliğine maruz kalmış orta ve alt gelir grubuna mensup onlarca çocuğu ekonomiye kazandırdık' dedi. Yurteri, "Burada yeteneğini keşfederek geliştirmeye başlayan öğrencilerimiz girişimcilik eğitimleriyle kendi işini kuran bireyler oluyor. Bir ilk olarak bizler ücretsiz özel okul da eğitim veriyoruz. Biz bu okulları açmadan malum yerlerde 49-50 bin TL'ye eğitimler veriliyordu biz onların verdiği eğitimin daha iyisini ücretsiz veriyoruz. Üç yılda öğrencilerimiz katıldıkları robot yarışmasında 170 kurumun, üniversitelerin bile önüne geçti" diye konuştu.

TEKNOKENTTE ÇALIŞACAKLAR

Bu durumun kendilerine ayrı bir heyecan verdiğini dile getiren Yurteri, okulun yanı başında ülkemizin 2. büyük bir Uygulamalı Teknokent yatırımının bulunduğuna dikkati çekerek "Bölgenin gücünün ileriye dönük vizyon ve eğitim stratejimizle yatırımlarımıza verdiği gücü hissediyoruz. Okulumuzun bulunduğu bölge OSB'nin tam merkezinde ve çok büyük bir teknokent yatırımının yanında. Okulumuz teknokentte çalışacak bireyler yetiştirecek. Sanayi tesisleri içerisinde yeni bir şeyler üretebilen bireyler yetiştirmek üzere altyapı kurduk" diye konuştu.

SEKTÖRE YÖN VERECEK

Yurteri, "Akıllı Okullar bünyesinde 2014'te açılan Yenilenebilir Enerji Lisesi, Rüzgar ve Güneş Enerji Sistemleri bölümleri ile Türkiye'nin 2023 hedefleri çerçevesinde Türkiye'de alternatif enerjinin payının yüzde 1'den yüzde 30'a çıkarılmasının öngörüsü ile yenilenebilir enerji alanında istihdam edilecek ara elemana ihtiyacını karşılamada önemli değer haline gelmiştir" dedi. Yurteri, " Her yıl 500 civarı verilecek mezun ile enerji konusunda ara eleman ihtiyacını karşılama noktasında sektöre önemli katkı sağlayacaktır. Devlet teşvikiyle özel okul statüsünde verilen mesleki eğitimden Bayırbucak Türkmenleri de faydalanacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mesleki eğitimin dirilişi: Akıllı okullar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN