Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Peki biz ne için dayak yedik?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba'nın "Burada ibadete müdahale yok" sözlerine öğrenciler, " Peki, biz ne için dayak yedik" diyerek tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 28.12.2015
Peki biz ne için dayak yedik?
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, ODTÜ yerleşkesinde mescit tartışmaları üzerinden başlayan gerginliğe ilişkin yaptığı, "Biz herkesin ibadetini özgürce yapmasını savunuyoruz. Buna müdahale edilmesini de asla kabul etmiyoruz ama burada bir ibadete müdahale yok" açıklamaları öğrenciler tarafından tepki gördü. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile sabah namazı kılmak için camiye giderken darp edilmelerine CHP'li Ağbaba'nın nasıl bir açıklık getireceğini merak ettiklerini ifade eden öğrenciler, "Biz namaza giderken darp edildik. Bu emniyet kayıtlarına da yansıdı. Konu ile ilgili herkes bizimle görüştü. Sayın Ağbaba burada ibadete müdahale yok dedi. Bu açıklamaları kesinlikle kabul etmiyoruz. Biz namaza giderken dayak yedik. Bilgi kirliliği yapan Ağbaba'yı konuyu anlatanlardır"dedi. SABAH tarafından gündeme getirilen ODTÜ'deki namaz karşıtı saldırılara en sert tepkiyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "ODTÜ'de namaz kılan gençlerin üzerine saldırıyorlar. Ben buradan sesleniyorum yönetici kadrolar bunlar lafa geldiği zaman özgürlükçüyüz diyorlar. Sizin neyiniz özgürlükçü ya?" diyerek vermişti. ODTÜ'de yaşananlara bir tepkide AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Melih Ecertaş'dan geldi. Ecertaş yaptığı açıklamada, "YÖK mevzuatında içeriye polisin girmesiyle ilgili bir girişimimiz oldu. Üniversitelere polis giremiyordu, şimdi girmesiyle alakalı bir girişimimiz var. ODTÜ öyle bir durumda ki bizimle toplantımızı fotoğraflayıp sosyal medyada kullanamıyorlar bile. Hadi, 'ODTÜ'de eylem yapalım' diyoruz, 'Siz geleceksiniz eylem yapacaksınız, sonra biz o çocuklarla sınıfta baş başa kalacağız' diyorlar. ODTÜ'de muhafazakar camia olarak o kadar bölük parça durumdayız ki maalesef bir hareket yapamıyoruz. Ama 6 ay 1 sene sonra yapacağız inşallah" diye konuştu.

BU REZALET DERHAL TEMİZLENMELİ
ODTÜ'de yaşananları en yakından takip eden isim olan AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "ODTÜ rektörü üniversitesindeki bu rezaleti derhal temizlemek zorundadır. Temizleyemiyorsa da derhal o görevi ehline bırakmalıdır. Namaz kılanlara "IŞİDçi" iftirası atmak solcu faşistlerin haddi aşan eylemlerini meşrulaştırmaz. İbadet hakkını engellemek anayasal suçtur. Namaza, Ezana, Kur'an' ve Ay yıldıza uzanan el kırılır. Çanakkale ve İstiklal Harbi'nin ruhunda da bu vardır ve bu ruh ölmedi, ölmez"ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peki biz ne için dayak yedik?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN