Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aziz Sancar'lar başkentte yetişecek

TÜRKAK, Abidinpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin bilimsel laboratuvar uluslararası akreditasyon başvurusunu kabul etti. Böylece başkent Türkiye'nin ilk akredite bilim laboratuvarına sahip oldu

Aziz Sancar'lar başkentte yetişecek
Başkent, eğitim alanında Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından aldığı onayla tarihi bir başarı elde etti. Geleceğin Aziz Sancarları artık 'da yetişecek. Türkiye'de ilk ve tek olan bu akreditasyon belgesiyle Ankara merkezli laboratuvarla ülkemiz dünyada da akredite oldu.

MESLEKİ EĞİTİM BİLİMSELLEŞİYOR

Okullarının pek çok ilke ve başarıya imza attığını hatırlatan Abidinpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Kökcü "Dünyanın konuştuğu bir başarıya imza attık, çocuklarımız küçük yaşta laboratuvarlara girip bilimsel çalışmalar yapacak. Dünyada ve Türkiye'de bu akreditasyonun lise düzeyinde örneği yok. Mesleki eğitim bilimsel bir boyut kazanacak. Türkiye ve dünya'nın birçok kurumu kalibrasyon akreditesini buradan yaptıracak. İsviçre'deki bir hastane ya da ABD'deki bir fakülte bilimsel ölçümlerini buradan onaylatacak. Yasa gereği biyomedikal cihazların bilimsel kalibrasyonu sadece burada yapılacak" diye konuştu. Akreditasyonun başta Ankara olmak üzere Türkiye'nin imajına çok büyük katkısı olduğunu belirten Kökcü, "Çekirdekten bilim adamı yetiştireceğiz, geleceğin Aziz Sancar'ları Ankara'da yetişecek" dedi. Milli Eğitim Bakanı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Hilmi Çolakoğlu ise, "çok büyük bir başarı, tüm okullarda anlatılması için çalışma başlatacağız. Pilot okul sizinle diğer tüm okullarda bu çalışmalar başlatılacak. Sonraki çalışmalarınızı destekleyeceğiz, bizlere büyük bir gurur yaşattınız. Bakanlık olarak arkanızdayız" dedi. Eğitimde çığır açacak böylesi bir çalışmanın Mamak'tan çıkmasının ayrı önem taşıdığına dikkat çeken Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, "Bunca yıl gelir düzeyi, olay ve düşük başarılarla gündeme gelmiş Mamak artık bilim adamlarının yuvası olacak" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aziz Sancar'lar başkentte yetişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN