Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu fotoğrafları ilk kez görüyoruz

Giriş Tarihi: 5.1.2016
Bu fotoğrafları ilk kez görüyoruz

' Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Arşivi'nden çıkan Atatürk fotoğrafları, üniversitenin yeni yıl için hazırlanan takvimlerinde ilk kez görüntülendi

Üniversitesi 2016 takvimini arşivinden derlediği Atatürk fotoğraflarıyla hazırladı. Arşivden derlenen takvimde 14 fotoğraf yer aldı. Fotoğrafların çoğu Atatürk'ün şimdiye kadar görülmeyen ve Türkiye'nin dört bir yanında çekilen karelerden oluştu. Belirginliği az ve görsel olarak kusurlu fotoğraflar dijital rötuşlarla belirgin hale getirildi. Kullanılan fotoğraflarla ilgili olarak takvimlerde mekân, unvan, kişi ve görevleri de yazılarak klasik takvim anlayışından çıkılıp adeta bir eser vücuda getirildi.

GENÇLİK VURGUSU

Rektörlük ise takvimle ilgili şu açıklamayı yaptı: "Üniversite yönetimi olarak fotoğraflar seçilirken, Atatürk'ün özellikle öğrencilerle ve çocuklarla birlikte objektiflerin karşısına geçtiği anları kullanmayı tercih ettik. Türk eğitim sürecinin daha iyi anlaşılması, algılanması ve anlatılmasında Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e ait fotoğraflar vazgeçilmez tarihi materyallerdir. Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Arşivimizde hem bilimsel hem de popüler bağlamda tüm ilgili çevrelerin bakış açılarını geliştirebilecek çok sayıda fotoğraf bulunuyor. Fotoğrafların depolarından çıkarılarak araştırmacıların hizmetine sunulması ve kamuoyu ile paylaşılması, üniversitenin toplumla iletişimi açısından büyük önem arz ediyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu fotoğrafları ilk kez görüyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN