Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hekimlerden Doğu'ya resim çıkarması

Giriş Tarihi: 5.1.2016
Hekimlerden Doğu'ya resim çıkarması

Terör, hastane ve sağlık merkezlerini yakıp yıktı ancak sağlık çalışanlarını yıldıramadı. Doktor ve hemşirelerden oluşan gönüllü sağlık çalışanları, Doğu ve Güneydoğu'da umudun resmini çizecek

Teröre ve şehirleri yakıp yıkan teröristlere en anlamlı yanıt Kamu Hastaneleri 1. Bölge Genel Sekreterliği Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden geldi. Türkiye'de bir ilke imza atan hastane, "Kemoterapi Hastalarına Resim Sanatı İle Moral Desteği Projesi" kapsamında Doğu-Güneydoğu illerindeki kanser hastası ve yakınlarına resim yaptıracak.

İLK UYGULAMA URFA'DA
Projenin detaylarını SABAH 'yla paylaşan Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin, "PKK'nın hendek ve bombalarla kararttığı sokaklara sevgi ve umut dolu tablolar asacağız. Sağlık çalışanları olarak terörle, yağlı boya ve tuvallerimizle mücadele edeceğiz" dedi. Zengin, "Dört yıldır Ankara'daki hastanemizde yapıyorduk, ilk kez il dışında yapacağız. Şanlıurfa'daki kanser hastaları buradan giden sağlık çalışanlarıyla devletimizin sağlık merkezinde resim yapacaklar. Sonra da tüm Doğu-Güneydoğu illerine yayılacak. Ankara'da bunu yapmak çok kolaydı ancak böyle bir dönemde, sağlık çalışanlarının bölgede çeşitli sorunlar yaşadığı bugünlerde bu proje çok önemli. Doğuyu ve batıyı sanatla birbirine bağlayacağız" diye konuştu.

"YANINIZDAYIZ" MESAJI
Projenin Şanlıurfa ve Ankara'da yapılan toplantılarla tanıtıldığını söyleyen Zengin, "Proje ile terörle yapılan mücadelenin de bir parçası olacağız, teröre sanatla karşı koyacağız" dedi. Zengin şöyle devam etti: "Bölgedeki onlarca kanser hastası dahil tüm halka hizmet, psikolojik destek olmayı amaçlıyoruz. Zor şartlarda canları pahasına görev yapan sağlık personelimizin yanında olduğumuzu hissettireceğiz. Devletimizin PKK ile silahlı olan mücadelesine bizler de sanat ve kardeşlik bağlarını güçlendirerek destek vereceğiz. PKK çocukları öldürürken bizler hastalığı nedeniyle yaşamdan umudunu kesmiş insanlara sıkı sıkıya sarılıp, onlar için çabalıyoruz. İçinden geçtiğimiz bu zor zamanlarda bölgede sanatla direnmek çok anlamlı."

'İNADINA SAĞLIK GÖTÜRECEĞİZ'
PKK'nın eylemlerini, özellikle sağlık ve eğitim kurumlarına yönelik gerçekleştirdiğine dikkat çeken Zengin, terörden en fazla etkilenen kesim olsalar da pes etmeyeceklerini söyledi. Zengin, "Şu anda PKK, sağlık çalışanlarımızı kaçırmaktan, bölgedeki acil vakalara müdahale eden, yaralı askere ilk yardım yapan doktorumuzu görevi başında şehit etmeye kadar birçok hain saldırı yapıyor. PKK istiyor ki hastaneler, okullar kapansın Kürt halkı cehalet ve hastalığa terk edilsin. Biz üzerlerimize bombalar da yağsa, ameliyat esnasında hastanemiz de yakılsa vazgeçmeyeceğiz. Görev yerimiz olan hastanelerimizi terk etmeyecek ve inadına bu bölgeye sağlık götürmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hekimlerden Doğu'ya resim çıkarması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN