Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ali Erdoğan: Bakan Kılıç'ın mesajı

Giriş Tarihi: 7.1.2016
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, federasyon başkanlarının ardından, önce PTT 1.Lig, sonra Süper Lig Kulüp başkanlarıyla Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ile TFF Başkan yardımcıları Nihat Özdemir, Servet Yardımcı, Ali Dürüst olmak üzere iki gün bakanlıkta toplantı yaptı. Bir anlamda 2016 yılına hızlı girmiş oldu. Bakan Kılıç her iki toplantıda da kısa olarak bakanlığın çalışmalarını dile getirirken, kulüp başkanlarına da uyarı anlamında mesajlar verdi. Şu bir gerçek ki kulüplerin UEFA kriterlerinden kaçışları mümkün değil. Kılıç bunun altını kalın çizgilerle çizerken, herkesin sorumsuz harcamalardan kaçınmaları yönünde mesaj vermiş oldu.
İki gün takip ettiğim ve edindiğim bilgilere göre Kılıç, Kulüpler Yasasını çıkarmada kararlı. Bunun için çalışmaların ilk etabının tamamlandığını, şimdi bakanlık olarak son değerlendirmeleri yaptıktan sonra Meclis'ten geçileceğini söyledi.
Kulüplere en önemli mesaj ise bence amatör branşlara önem vermelerini istemesi.
Amatör branşlara ağırlık veren kulüplere vergi kolaylığı getirileceği ve teşvik edileceği mesajı herhalde yerini bulmuştur.
Kulüpler amatör branşlara önem verdiği zaman rekabetin geleceğini, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonalarında kürsüde sporcu sayımızın artacağı mesajını da anlamlı buldum.
Yurdun dört bir tarafını tesis ağıyla ören Bakanlığın, bu tesislerde sporcu yetiştirilmesi için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacaklarını da belirtmesi bir anlamda pozitif enerji olarak değerlendirilmeli. 2016 yılının Türk sporu açısından önemli olduğunu vurgulayan Bakan Kılıç, haziran ayında futbolda Avrupa Şampiyonası finallerinin, ağustos ayında ise Rio'da sınav vereceklerini dile getirirken umutlu konuştu. Özellikle Rio'da madalya sayısını belirtmemesi çok önemliydi. Madalya sayısı vermiş olsa idi yarın olası bir düşük madalya sayısında eleştiri oklarına hedef olacaktı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da çok iyi biliyor ki Rio'daki başarısızlığın faturası kendisine kesilecek. Bu konuda çok rahat gördüm. Ancak şu da bir gerçek ki her türlü maddi ve manevi desteği görmesine rağmen başarısız olan federasyon başkanlarının işi bir hayli zor. 2016 yılının ilk günleri. Kılıç, Türk sporuna hizmet eden federasyon başkanları ve kulüp başkanlarıyla yaptığı toplantıyla çok hızlı bir başlangıç yaptı. Asıl mesaj şu: Ben sizleri yakından takip ediyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali Erdoğan: Bakan Kılıç'ın mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN