Genetik hastalıklı çiftlere sağlıklı bebek müjdesi

Giriş Tarihi: 7.1.2016
Genetik hastalıklı çiftlere sağlıklı bebek müjdesi

Türkiye'de ilk kez uygulanan Yeni Jenerasyon Dizileme (Tüm Genom Dizileme-NGS) yöntemiyle genetik hastalık taşıyan çiftler de sağlıklı bebeklere sahip olabilecek

Embriyoların genetik taramasını yaparak, hastalık taşıyan genleri ayıklamaya imkan tanıyan Yeni Jenerasyon Dizileme Yöntemiyle genetik hastalık taşıyan çiftler 'sağlıklı' bebek sahibi olabilecek. Türkiye'de bir ilk olan bu yöntem, yüksek gebelik oranı sağlıyor, gebeliğin düşükle sonuçlanma ihtimalini azaltıyor ve özürlü bebek riskini en aza indiriyor. Düzenlediği basın toplantısında söz konusu yöntemle ilgili bilgi veren Tıbbi Genetik Uzmanı Prof. Dr. Volkan Baltacı, tüm genetik hastalıkların mercek altında alındığını belirterek "Ülkemizin en önemli problemlerinden biridir genetik hastalıklar. Türkiye'deki çiftler arasındaki akrabalık oranı yüzde 22, her 5 çiftten biri akraba. Dolayısıyla özürlü bebek doğumu ve ihtimali yüksek. İşte bu yöntem çıkarılan genetik kodlarla noktada genetik hastalık ve özürlü doğumların azaltıyor" dedi. Baltacı, "Bu uygulama ile DNA'nın tüm kodlayıcı bölgeleri ve bugüne dek incelenmemiş bölgeleri de taranabilecek. Bu test bize, embriyo içindeki bir hücrenin tüm genetik dizisini, şifresini karşımıza çıkarıyor ve bilgisayar sistemiyle kontrol etmemizi olanaklı kılıyor. Böylece akraba evliliği yapan ya da genetik hastalık taşıyan çiftlerin sağlıklı bebek sahibi olabilmeleri mümkün olacak" dedi.

ÖZÜRLÜ BEBEK İHTİMALİ DÜŞÜYOR
Yeni Jenerasyon Dizileme Yöntemiyle embriyoların kısa sürede taranarak, sağlıklı olanlarını seçilebildiğini belirten Baltacı, "Bu yöntemle gebeliğin düşükle sonuçlanma ihtimali ve özürlü bebek riski minimalize edilmiş oluyor" diye konuştu. Baltacı, "Bu yöntem ile mevcut yöntemlere göre daha az miktarda kan örneğinden çalışma yapılıyor. Kişiye ait tüm genom incelenebiliyor. Diğer yöntemlerde sonuç için uzun süreler beklenebilirken bu yöntemle çok kısa süre içinde sonuç alınabiliyor. Bu uygulama için anne ve babanın standart tüp bebek işlemine alınıyor, sadece gebe kalamayan çiftler değil, kendiliğinden gebe kalsa da genetik hastalığa sahip olanlar da bu tüp bebek yöntemini kullanabiliyorlar" dedi. Tüp bebek uygulamalarında gebeliğin önündeki en önemli engelin embriyoların sahip olduğu genetik bozukluklara dikkati çeken Baltacı, şunları kaydetti: "Son teknolojinin sunduğu Yeni Jenerasyon Dizileme yöntemi ile DNA dinamik olarak taranmakta, bağlantı analizleri yapılmakta ve komplike hastalıklar yakalanabilmektedir. Bizim hastalarımızın bir çoğu da kendi kendilerine gebe kalan çiftler buna rağmen tüp bebek öneriyoruz, sırf bu ayıklamayı yapabilmek için her bebekten tek tek biyopsi yapıp kontrol ediyoruz. Hangi bebek hastalık geni almış, hangisi normal geni almış burada görüyoruz. Anneye normal geni olan embriyoyu veriyoruz. Dolayısıyla sadece tüp bebek uygulaması kısır çiftler için değil, genetik hastalık taşıyıcısı kısır olmayan çiftler için de kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaya başladı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genetik hastalıklı çiftlere sağlıklı bebek müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN