Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oyunculuk benim için nefes almak gibi

Gelecek vaat eden oyuncular arasına ismini yazdıran Özlem Maden, oyunculuk hikâyesini ve hedeflerini SABAH Ankara okurlarıyla paylaştı

Giriş Tarihi: 7.1.2016
Oyunculuk benim için nefes almak gibi
Son zamanların dikkat çeken oyuncuları arasında yer alan Özlem Madem, oyunculuk sürecine lisedeki edebiyat öğretmeninin yön verdiğini anlattı. Lise yıllarında tiyatroyla tanıştığını belirten Maden, hiperaktif bir çocukluk geçiridiğini ve bu yönünü avantaj olarak kullanarak, her fırsatta kendini geliştirmeye ve keşfetmeye özen gösterdiğini kaydetti. Edebiyat öğretmeninin yönlendirmesiyle ilk tiyatro deneyimini yaşayan genç oyuncu, yaptığı işi, hayata tutunma sebebi olarak adlandırarak şunları söyledi:

İLK TECRÜBE ORTAOKULDA
"Oyunculuk hiç aklımda olmayan, kendimde keşfedemediğim bir mucize oldu benim için. Ortaokulda başlayan Judo maceram büyük bir heves ile devam ederken, bir gün lisede edebiyat öğretmenim "tiyatro yapmalıyız" dedi ve o günden sonra içimde büyümesi gereken yaşam kaynağımı buldum. Devamında D.P.Ü Tiyatrosu beni bünyesine dahil ederek hayat çizgimi belirledi. Sonrasında konservatuar sınavları için planlı çalışmalar ve hedefler derken yedi yıldır tükenmeden hedefime kilitlendim. Şimdi de emin adımlarla ilerlediğimi düşünüyorum. Oyunculuk benim için sadece bir iş değil de nefes gibi oldu. Belki bencilce olacak ama kendimle gurur duyuyorum çünkü tüm kötülüklere ve engellere rağmen pes etmeyerek yoluma devam ettim. Öyle bir şey ki şu an hayata tutunma sebebim olacak kadar yüceldi. Halbuki herkesten ve her şeyden daha nankördür bizim mesleğimiz. Ama bu mücadelenin sonucunu bir şekilde takdir ile alıyorsunuz"

HER OYUNCUNUN METODU AYRI
"Her karakterin ayrı bir hikayesi, ayrı bir rengi, ayrı bir dokusu ve kokusu vardır" diyen Özlem Maden, öncelikle hikayeyi doğru anlayıp benimsemenin önemine değindi. Karakter yaratmak için herkesin ayrı bir metodu olduğuna dikkati çeken Maden, "Ben önce kendi özelliklerimi sıralar, canlandıracağım karaktere bende olmayanları yüklemeye çalışırım ki sonrasında ikimizin hayatında bir bağ oluşmasın, böylece duygularımıza yenik düşmeyelim. Hayali bir karakter yarattığımızda onunda benliği, duyguları ve tepkileri oluşur. İşte o taşları doğru yerleştirmeyi başarırsak güven bütünlüğü ile tamamlar ve sunarız" dedi.

BAŞROL DEĞİL KARAKTER

Kariyerinde hedefinin, " şu işin başrolü" diye anılmak yerine "bu karakteri en güzel Özlem Maden oynar" dedirtebilmek olduğunu ifade eden Maden, bunun dışında başka bir hedef belirlemediğini, çünkü hayatın akışında her gün yeni şeylere tanık olunduğunu ve buna bağlı olarak da istek ve arzuların değiştiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oyunculuk benim için nefes almak gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN