Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk ve Kazaklar tek yürek oldu

Hoca Ahmet Yesevi, 'Çağımızı Aydınlatan Değerlerimiz' projesi çerçevesinde Ankaralı ve Kazakistanlı onlarca insanı bir araya getirdi. Türk ve Kazak davetlilerin hınca hınç doldurduğu salonda duygu dolu anlar yaşandı

Türk ve Kazaklar tek yürek oldu
Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ve iki yıldır onlarca tarihi ve manevi şahsiyetin genç nesle anlatıldığı 'Çağımızı Aydınlatan Değerlerimiz' projesi bu kez Türk ve Kazakları bir araya getirdi. Proje kapsamında Neşet Ertaş Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Hoca Ahmet Yesevi'yi Anma ve Anlama etkinliği, hem güldürdü hem ağlattı hem de düşündürdü.

GÖREVİMİZ: ANLATMAK VE YAŞATMAK

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan ve ulusal marşlarla süren etkinlikte konuşan Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil, "İki yılda onlarca şahsiyeti büyük bir ilgiyle okuyup anlayan öğrencilerimiz için görevimiz çağımızı aydınlatan değerleri anlatmaya ve yaşatma devam etmek" dedi. Kılıçgil, "Yetişen nesillerimizi sadece teorik bilgi ile değil hem Orta Asya geleneğimize hem de Anadolu'nun inanç değerlerine uygun olarak yetiştirme sorumluluğumuz var. Böyle müstesna şahsiyetlerin gösterdiği gayret bizlere örnek olmalıdır" dedi. Programda okunan şiir ve şarkılarla duygusal anlar yaşayan Kazakistan Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, "Türkiye'nin başkentinde asırlar öncesinden bizleri bağlayan Yesevi'yi anmaktan onur duyduk, emek verelere minnettarım" dedi. Tüymebayev, "Çok değerli çocuklarımız, sizler için geldik, sizlere selam vermek için geldik ve sizinle görüşmek için özel olarak geldik. Kazakistan'daki kardeşleriniz adına sizlere şükranlarımı sunuyorum. Uzak mesafeye rağmen millet olarak birbirimizi seviyoruz çünkü kopmaz bağlarla bağlıyız. Kazakistan Türkiye, Türkiye Kazakistan'dır, ülkeme dilediğiniz zaman gelin, kalın, yaşayın" diye konuştu.

KEÇİÖREN SEMBOL OLACAK

Bu tür programların gençliğin kültürel ve tarihi değerleri anlamasında çok önemli olduğuna dikkat çeken Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Tarihi ve kültürel değerlerimiz adına ilçemizde yüzlerce proje yürütülüyor. Keçiörenli gençler Ankara'da sembol olacak" dedi. Ak, "Bu tür programlar öğrencilerimiz açısından büyük önem arz ediyor. Anadolu'yu Anadolu yapan ve bugünümüze ışık tutan genlerin yetişmesine katkı sunuyor. Başta Milli Eğitim Müdürü Kılıçgil olmak üzere emeği geçen okul müdürlerimize, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz' şeklinde konuştu. Etkinlik çerçevesinde Özel Ahmet Yesevi Ortaokulu Öğrenci Korosu tarafından seslendirilen birbirinden güzel parçalar alkışla eşliğinde ayakta dinlenmesini ardından son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk ve Kazaklar tek yürek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN