Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öykü seferberliği

Kalp nakli için sıra beklerken komaya giren 12 yaşındaki Öykü Ertok 45 gündür uyutuluyor. Türkiye Öykü'nün bir an önce uyanması ve yeni bir kalbe kavuşması için tek yürek oldu

Öykü seferberliği
Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde solunum cihazına bağlı olarak yaşam mücadelesi veren Zeynep Öykü Ertok için Türkiye tek ses, tek yürük oldu. Küçük kızın uyanması için dua eden binlerce vatandaş sosyal medya ve çeşitli mecralarda başlattıkları kampanyalarla da 'acil kalp' çağrısında bulundu. Minik kız için dünyanın en büyük imza kampanyası platformu olan Change.org'da açılan "#kalbimizöyküyle", "Öyküsenibekliyoruz" ve "zeynepöyküertokkalpbekliyor" başlıklarıyla açılan imza kampanyası birkaç saat içinde 49 bin 873 kişiden destek gördü. Kampanyaya katılanların sayısı sürekli artarken, ünlülerden ve dünyanın çeşitli yerlerinden de imza geldi. Küçük Öykü için başlatılan kampanya Türkiye ve dünya üzerinde en fazla destek alan kampanyalardan biri oldu.

ÜNLÜLERDEN KALP ÇAĞRISI
Türkiye'nin dört bir yanında 0-18 yaş arasında A Rh+ veya 0 Rh+ kan grubunda donör bulunması için harekete geçilen Öykü için sanatçılardan da çağrı geldi. Demet Akalın, Zahide Yetiş, Zuhal Topal, Ebru Gündeş, Sunay Akın ve Prof. Dr. Mustafa Karataş gibi birçok sanatçı ve akademisyen yaşam destek ünitesine bağlı olarak nefes alıp verebilen Zeynep Öykü için sosyal medya hesaplarından çağrı yaptı. Ünlüler, Öykü ve onun gibi organ bekleyen binlerce insana yardım için de çağrıda bulundu, organ bağışının önemini vurguladı. Yoğun bakım ünitesinin kapısında endişeli bekleyişini sürdüren baba Tugay Ertok ise, kızının ecmo cihazında girdiği kritik süreyi hatırlatarak tüm vatandaşlardan destek beklediklerini söyledi.

ÖYKÜ İÇİN KALP BULALIM
Zahide Yetiş ve Zuhal Topal'ın canlı yayında kalp çağrısında bulunduğu minik kız için Demet Akalın ve Ebru Gündeş, "bir anne olarak sesleniyorum ses olmaya devam edin lütfen, Öykü kızımız için kalp bulunana kadar ses ve dua olmaya devam Türkiye'm" şeklinde paylaşımlarda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öykü seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN