Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Vatandaşın yükü hafifliyor

Giriş Tarihi: 12.1.2016
Meclis gündemi epeyce yoğun… Hükümet, seçim öncesi verdiği sözleri bir bir tutuyor. Sosyal güvenlik şemsiyesi genişletiliyor. Vatandaşın yükünü hafifletecek sürpriz adımlar atılıyor. Genel Kurul'da görüşülecek torba tasarı da önemli başlıklar içeriyor.
***
Her birimizi yakından ilgilendiren bazı önemli düzenlemeler şöyle; Kimlik, adres bildirimi cezaları düşürülüyor. Kimlik kartı kayıp bedeli 50 liraya iniyor. Nüfus cüzdanı ibaresi "kimlik kartı" olarak değiştiriliyor.
Aile kütüklerinde yer alan bilgilere "biyometrik" veri ekleniyor. TC kimlik kartı alırken ve değiştirirken de 15 lira verilecek. Dövizli askerlik 6 bin Euro'dan bin Euro'ya düşüyor.
Adres bildiriminde de cezalar aşağı çekiliyor.
Mevcut uygulamada gerçeğe aykırı beyanda 963 lira olan ceza 500 lira oluyor. Bildirimi süresinde yapmayanlara kesilen 480 liralık ceza da 80 liraya düşüyor. Doğumu süresinde bildirmeyene ceza kaldırılıyor. Evlenen çiftlere uluslar arası aile cüzdanı verilecek. Evliliğini süresinde bildirmeyen de 80 lira ceza ödeyecek.
Yeni kimlik kartları da bir yıl içinde kullanılmaya başlayacak
***
Öğrenciden pasaport harcı alınmayacak.
Uygulama, öğrenimi süren 25 yaşını doldurmamış gençler için geçerli olacak.
Genç girişimcilere vergi desteği veril cek.
Lise ve dengi öğrenimden mezun olup 20, yükseköğrenimden mezun olup 25 yaşını geçmeyenlerin primini devlet ödeyecek.
Mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren 2 yıl süreyle gelir testi yaptırmaksızın sağlık hizmeti alabilecek. Emeklinin de yüzü gülüyor. Emekli olduktan sonra Bağ-
Kur'lu
çalışmaya başlayanlardan prim kesintisi yapılmayacak.
***
Küçük işletmelere hayat suyu getirecek düzenlemeler de yapılıyor. Asgari ücretle çalışanın yoğun olduğu küçük işletmeler desteklenecek. 2015'te kazancı 2 bin 550 liraya kadar bildirilen sigortalı için işverenin 100 liralık sigorta prim yükünü bu yıl Hazine karşılayacak. Yer altı maden işletmelerinde oluşan maliyet artışlarına destek sağlanacak. Gençlerin kariyer hedeflerinin belirlenmesi için kariyer merkezleri kuruluyor. Küçük işletmelerin önünü açan yeni adımlar atılıyor. Yaklaşık 250 bin küçük işletmeye istihdam desteği sağlanıyor. Hadi hayırlısı! Bu adımların her biri ülkenin refah seviyesini yükseltecek. Türkiye'yi yüksek gelir grubuna taşıyacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Vatandaşın yükü hafifliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN