Taksici esnafından sigorta isyanı

Sigorta şirketlerinin keyfi uygulamalarını taksici esnafı yargıya taşıdı. Hâkimlerin vereceği iptal kararı Türkiye'ye emsal olacak

Giriş Tarihi: 13.1.2016
Taksici esnafından sigorta isyanı
lı Önder Gökçekaya isimli vatandaş araç sahiplerinin ve özellikle taksici esnafının canını yakan zorunlu trafik sigortası fiyatlarındaki keyfi artışa iptal davası açtı. Gökçekaya, özellikle taksici esnafının olumsuz etkilendiği uygulamada iptal kararının onanması sonucu Türkiye'ye emsal olacağını belirtti. Taksiciler ise uygulamanın bellerini büktüğünü devletin kendilerine sahip çıkmasını istedi.

İPTAL DAVASI AÇTILAR
Sigorta şirketlerinin haksız uygulamaları nedeni ile yüzde 200- 300'leri bulan zamlar ve trafik sigortasının zorunlu olmasından kaynaklanan sıkıntılara binaen Tüketici Mahkemesi'ne iptal davası açtıklarını belirten Avukat Mehmet Ali Canlı, "İnşallah başka davalar için bu karar emsal olacak. Bundan sonrasında da bu haksız uygulama hâkimlerimizin ve Türk adaletinin kararları ile son bulacak. Müvekkilim Önder Gökçekaya geçen sene ödediği 304 TL zorunlu trafik sigortasını bu yıl 704 TL ödemek mecburiyetinde bırakılmıştır. Bunun içinde ne kaza ne de başka bir ceza yoktur. Tamamen sigorta şirketlerinin keyfi uygulamasından kaynaklı bir artış olmuştur. Bu artış tüm taşıt kullanıcılarının ve özellikle taksici esnafının beline kambur olmuştur. Biz de diğer taşıt sahipleri adına örnek teşkil edecek bu davayı açtık" diye konuştu.

"TRAFİĞE ÇIKAMIYORLAR"
Şu anda Türkiye'de 1 milyon 300 bin araç zorunlu trafik sigortasını yaptıramadığı için trafiğe çıkamayan araç olduğunu söyleyen Önder Gökçekaya, "Bu bir haksız kazanç elde etme yoludur. İnşallah savcılarımız, hâkimlerimiz buna müdahil olurlar ve birçok insana deva oluruz. Önce bunu zorunlu olmaktan çıkarmak lazım. Hükümetimiz de açıklama yaptı kasko ile trafik sigortası birleştirilse daha düzenli ve makul ücretlerde bir uygulama olur. 704 TL'ye trafik sigortası 850 TL'ye ful kasko yaptırdım" dedi.

'21 YILDIR BÖYLE ZAM GÖRMEDİK'
6 yıldır taksicilik yaptığını belirten Murat Çiçek, "Trafik sigortasına geçen seneye göre bin 500 TL fark ödedim. Taksici esnafının geliri giderini karşılamıyor. Bu konuda devletimiz fırsatçılara taviz vermemeli. 2011 yılına kadar hem sigorta hem de kaskoyu 2 bin TL'ye yaptırıyordum. Ama şimdi yaptırmamız mümkün değil" dedi. Böyle artış görmediğini söyleyen 21 yıllık taksici Tahsin Akyüz ise "Bana 4 bin 900 TL zorunlu trafik sigortası geldi. Neredeyse bir araç parası. Taksici esnafı bunun üstesinden gelemez. Biz 2 bin 500 TL kazanç vergisi, bin TL bandrol, 5 bin TL zorunlu taşıt sigortasına, 500 TL'de Bağ-Kur ödüyoruz. Eskiden taşıt sigortalarını 8-9 taksit ödüyorduk. Şimdi 3 taksite düşürüldü. Artık araç bakımı için dahi sanayiye gidemez olduk" şeklinde konuştu.

'DEVLETİMİZDEN YARDIM BEKLİYORUZ'
Taksici esnafının zorunlu trafik sigortalarındaki artış sebebi ile isyanda olduğunu belirten taksici Volkan Solmaz da "Bu sigorta şirketlerinin keyfi uygulamalarından kurtulmak için devletimizden yardım istiyoruz. Bu işe dur demek için buraya geldik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksici esnafından sigorta isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN