'Trafik sigortasındaki fahiş artışa çözüm bulunmalı'

Giriş Tarihi: 13.1.2016
'Trafik sigortasındaki fahiş artışa çözüm bulunmalı'

MASFED Başkanı Aydın Erkoç da devlet kontrolünden çıkan trafik sigortasındaki aşırı artışların araç sahiplerini zorladığını söyledi

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) ve Başkent Otomotivciler Derneği (BOD) Başkanı Aydın Erkoç, zorunlu trafik sigortasında yaşanan fahiş artışların şoför esnafı ve 19,5 milyon araç sahibini zor durumda bıraktığını belirterek, hükümetten soruna çözüm istedi. Aydın Erkoç yaptığı açıklamada, 1 Temmuz 2008 tarihinden bu yana devlet kontrolünden çıkıp özel piyasa şartlarına göre serbestçe sigorta şirketleri tarafından belirlenmeye başlayan trafik sigortası genel şartlarının Hazine Müsteşarlığı'nın yaptığı düzenleme ile 1 Haziran 2015 tarihinden geçerli olacak şekilde yeniden belirlendiğini hatırlattı. İzleyen dönemde trafik sigortası primlerinde yüzde 300'ler dolayında artışlar yaşandığına işaret eden Erkoç, "Eskiden 200 liraya sigorta yaptırılan trafik sigortası için araç sahiplerinin şimdi 700-1.000 TL arasında bir bedel ödemesi gerekiyor. Üç kattan fazla artış var. Trafik sigortası isteğe bağlı değil, mecburi. Böyle olunca 20 milyona yakın araç sahibini etkiliyor. Buna bir çözüm bulunmalı" dedi.

"KAZASIZLIK İNDİRİMİ YOK"
Erkoç, sigorta şirketlerinin fahiş artışlara gerekçe olarak dolar kuru ve buna bağlı olarak parça fiyatlarındaki artışı gösterdiklerini, oysa hiç kaza yapmayan sürücülerin bile sigorta yenilerken, bir yıl öncekinin iki katı bir fiyat ödemek zorunda kaldığını anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Trafik sigortasındaki fahiş artışa çözüm bulunmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN