'Biyonik göz'e Türk imzası

Giriş Tarihi: 20.1.2016
'Biyonik göz'e Türk imzası

Az sayıda ülkede uygulanan biyonik göz operasyonu Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirildi. İlk kez uygulanan yöntem iki gözünü de kaybetmiş hastalara umut olacak

Türk bilim insanı Prof. Dr. Emin Özmert tarafından, az sayıda ülkede uygulanan biyonik göz operasyonunda, endoskop desteğiyle iç görüntüleme yapılarak dünyada bir ilke imza atıldı.

GECE KÖRLÜĞÜNE SON
Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıbbi ve Cerrahi Retina Birimi Başkanı Başkanı Prof. Özmert başkanlığındaki ekip tarafından görüntü desteğiyle gerçekleştirilen operasyonla, ciddi sağlık risklerine yol açabilecek 'biyonik göz' uygulamasında, üç boyutlu görüntü elde edilerek olası komplikasyonlar en aza indirildi. Henüz doğuştan görme yetisi bulunmayan hastalara uygulanamayan yöntem, özellikle "tavuk karası" veya "gece körlüğü" olarak bilinen (retinitis pigmentosa) hastaları için bir tedavi seçeneği olarak gösteriliyor.

'AİLE Mİ GÖR MEK İSTİYOR DUM'
Uygulamanın yapıldığı hasta Uğur Ağ, ortaokul döneminde görme kaybının geliştiğini belirterek, yaşla birlikte hastalığın da ilerlediğini söyledi. Yaklaşık 20 yaşına kadar yazı yazabildiğini ve okuyabildiğini ifade eden Ağ, sürece ilişkin şu bilgileri verdi: "35 yaşına kadar sokakta kendim yürüyebiliyordum. Daha sonra görmem, gece gündüz farkı ve ışık hissi kadar kaldı. Ameliyat edildim ve cihazım takıldı. Şu anda ışıkları fark edebiliyorum. Yeniden görebileceğim için çok umutluyum. Daha yolun çok başındayım. Dokuz yaşında bir oğlum var. En çok oğlumu ve eşimi görmeyi istiyorum. Bu, çok heyecan verici."

SANAL OLARAK GÖREBİLİYOR
Biyonik göz uygulaması iki kısımdan oluşuyor. Hastaya, ortada video kaydı yapan kameranın olduğu bir gözlük veriliyor. Bu gözlükte yer alan kamerayla ortamın videosu çekiliyor ve ortam bir tarama işlemine tabi tutuluyor. Bu görüntüler elektrik sinyallerine dönüşüyor. Daha sonra sinyal, telsiz olarak göze yerleştirilen bir parçaya gönderiliyor. Ardından retina üzerine yerleştirilen mikro çipler uyarılıyor ve oluşan görüntüler beyne iletiliyor. Bu iletimin ardından sinyaller beyinde çözülüyor ve sanal bir görüntü oluşuyor. Tekniğin uygulandığı kişi artık renkleri, bulunduğu ortamda kaç kişi olduğunu, çevredeki materyalleri sanal görüntü olarak görebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Biyonik göz'e Türk imzası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN