Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öykü zaman yarışını kazandı, şimdi sıra kalpte

Türkiye'nin uyanması için dua ettiği kalp hastası Öykü Ertok, yaklaşık 60 gün sonra gözlerini açtı. Şimdi herkes tek yürek olmuş, küçük kıza yeni bir kalp bulunması için çabalıyor

Öykü zaman yarışını kazandı, şimdi sıra kalpte
Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde solunum cihazına bağlı olarak yaşam mücadelesi veren ve haftalardır uyanamayan Öykü, daldığı deri uykudan 60 gün sonra uyandı. Ecmo cihazında iki ay yaşayarak bir ilke de imza atan küçük kız zaman yarışını kazandı. Şimdi sıra onu yaşama bağlayacak kalbin bulunmasında.

'ÖLÜM' UYKUSUNDAN UYANDI
Geçirdiği ani atak sonucunda 26 Kasım 2015'ten bu yana uyutulan Öykü, mucize gibi bir dönüş yaptı. Küçük kızın son durumu hakkında SABAH 'ya bilgi veren baba Tugay Ertok, "Öykü kendisine için seferber olan Türkiye'nin sesini duydu, ölüm uykusundan uyandı" diye konuştu. Haftalar sonra ilk kez mutlu olduklarını belirten baba Ertok, "Kızımın bilinci büyük oranda açıldı, elini, ayağını, göz ve dudaklarını oynatarak bizlere tepki veriyor. Duyuyor, ağzına bağlı olan solunum hortumu da çıkarıldı. Öykü'de çok iyi gelişmeler var. Gözünü 'kapat, aç' diyoruz aynen uyguluyor. Müzik dinliyor" dedi.

GERİYE GİDİŞ DURDU
Öykü'deki gelişmeleri doktorlarının da onayladığını belirten Tugay Ertok, "Yaşaması mucizelere bağlı denilen yavrum zaman yarışını kazandı, doktorlar geriye gidişin durduğunu, Öykü'nün beynindeki ödemin tamamen dağıldığını söyledi. Dua edip, desteklerini yollayan herkese teşekkürü borç bilirim, hepimizin gözü aydı, uyuyan prensesim ölüm uykusunu yendi. Vücudu toparlandı, artık ağrı kesiciler dışında ilaç da almıyor. Haftalardır tekrar eden kanamaları da durdu. Kızım şu anda uyanık, 60 günlük savaşı kazandı ve onu yaşma bağlayacak kalbi bekliyor" şeklinde konuştu.

NAKİL İÇİN ENGEL KALMADI
12 yıldır bekledikleri kalp nakli için artık engel kalmadığını belirterek, şu anda Öykü'yü yaşatacak kalbi bulmaya odaklandıklarına dikkat çeken baba Ertok "Doktorları nakil olduğu anda beyninin kısa sürede toparlanacağını söylüyor. Kritik süreci atlattık, Öykü uyandı ancak uzun süre bu şekilde dayanamayacak, kalp takılması şart. Ecmo cihazındaki ömrünü fazlasıyla tüketti, buradan sesleniyorum Öykü'nün yaşam savaşına omuz verin, kalbinizi, canınızı yavruma bağışlayın" dedi.

O FOTOĞRAFIN PERDE ARKASI
Anne Ebru Ertok, yoğun bakım odasında Öykü ile çektirdiği ve sosyal medyada binlerce insan tarafından konuşularan fotoğrafın perde arkasını anlattı. "O gün kalbimi, canımı ve hayatımı avuçlarımın arasına alıp çaresizliğimi yavruma aktardım" diyen Ebru Ertok sözlerini şöyle sürdürdü: "O fotoğraf, 12 yıl yorgun bir kalbe refakat ettikten sonra, bitmeyen bir uykuya dalan ardından da yaşaması mucize denilen bir evlat için, kederli bir anneni çaresizliği, acısının yansımasıydı. O gün o odaya kuzusunu kaybetmek üzere olan bir anne olarak girdim, tükendim ve gülüşünü özlediğim yavruma seslendim; 'Öykü beni bırakma, bana sensiz bir yaşam sunma' dedim. Güzel kızım inşallah sende kurtulacaksın. Yaşayan en yaşlı kalp nakli hastası bile can buldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öykü zaman yarışını kazandı, şimdi sıra kalpte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN