Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kar yağışı bastırdı tatil erken başladı

Giriş Tarihi: 22.1.2016
Kar yağışı bastırdı tatil erken başladı

Ankara'da yaklaşık 1 milyon öğrenci bugün karnelerini alacaktı. Ancak yoğun kar yağışı nedeniyle okullar bir gün daha tatil edildi. Karnelere e-okul sisteminden ulaşılabilecek

Başkentte anaokulu, ilkokul ve ortaöğretim düzeyindeki 1 milyon öğrencinin karne heyecanı yoğun kar yağışı nedeniyle yarım kaldı. Valilik, okulları bir gün daha tatil etti. Böylece binlerce öğrenci, veli ve öğretmenin beklediği yarıyıl tatili bir gün önce başlamış oldu. Eğitim yılının ilk yarısını tamamlayan 1 milyon öğrenciyle birlikte başkentte eğitim alan yüzlerce mülteci öğrenci ödevsiz tatilin tadını çıkaracak. Öğrenciler karnelerini e-okul üzerinden çıktı yoluyla veya kayıtlı bulundukları okul idarelerinden hafta başında alabilecekler.

8 ŞUBATA TEKRAR DERS BAŞI
İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre başkentte 2015-2016 eğitim öğretim yılı kapsamında 67 bin 927 okulöncesi, 313 bin 832 ilkokul, 288 bin 466 ortaokul ve 282 bin 225 lise öğrencisi ve Ankara'da eğitim veren 64 bin öğretmen tatile girecek. Karne törenleriyle başlayacak olan ara ile başkentli öğrenciler toplam 15 gün tatil yapacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı duyuruya göre, yarıyıl tatilinin ardından ikinci dönemin ilk zili 8 Şubat 2016 Pazartesi günü çalacak.

ÖĞRENCİLERE TATİL MESAJI
Karne tatili için bir mesaj yayınlayan Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, öğrencileri tebrik ederken, 15 günlük yarıyıl tatili içinde çeşitli tavsiyelerde bulundu. "Daha eğlenceli ve güvenli okul" parolasıyla başlanılan 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının ilk döneminin tamamlandığını belirten Bozkurt, "Sevgili yavrularımız, hepinizi çalışmalarınız ve başarılarınızdan dolayı kutluyorum. Yorucu bir dönemi geride bıraktınız. Büyük bir heyecanla beklediğiniz ve bir dönem boyunca çalışarak almayı hak ettiğiniz karneleriniz, aslında sadece bu yarıyılda eğitimini aldığınız derslerdeki başarınızın seviyesi. Karneniz sizin şahsiyetinizin, insani değerlerinizin ya da zekânızın göstergesi değil; sadece dönem boyunca yaptığınız çalışmaların belgesidir. Hepinize iyi tatiller diliyorum" dedi.

"ÖLÇÜT KARNE OLMASIN"
Anne ve babaların çocuklarını notlarına göre değerlendirmemesi gerektiğine dikkat çeken Bozkurt, aileleri karne konusunda uyardı. Bozkurt, "Karne notları nasıl olursa olsun çocuklarınızın yanında olmanız, onları anladığınızı gösteren davranışlarda bulunmanız öğrencilerimiz için son derece önemli olacak ve onların yanında olmanız özgüvenlerini arttıracaktır. Onların sizin güveninize ve sevginize ihtiyacı var. Çocuklarınızın başarısının aynı zamanda davranış ve tutumlarının değerlendirildiği bölümden de oluştuğunu unutmayınız" diye konuştu.

8 BİN 92 MÜLTECİ ÖĞRENCİ 'KARNE SEVİNCİ' YAŞADI
Öte yandan karne ve ardından gelen yarıyıl tatili heyecanını yaşayanlar sadece başkentte eğitim alan 1 milyon öğrenci olmayacak. Ülkelerindeki iç savaş ve zulümden kaçarak Ankara'ya sığınan yüzlerce mülteci öğrenci de bugün karne heyecanı yaşadı. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Fatih Sultan Mehmet ve Sıdıka Kınacı gibi okullarda eğitim alan 8 bin 92 Suriye, Irak, Afgan ve Türkmen öğrenci de bugün karne aldı. Ülkelerindeki eğitim- öğretim müfredatına göre eğitim alan ve uzun bir eğitim yılının ilk dönemi geride bırakan öğrenciler de ödevsiz 15 günlük yarıyıl tatili yapacak.

'SADECE KİTAP OKU'
15 günlük yarıyıl tatilinin içeriği hakkında da bilgi veren Erol Bozkurt, "Tatili ödevsiz ve dinlenerek geçirmeleri için onları ders moduna sokacak hiçbir plan ve program yapmadık. Öğrencilerimizin, yorucu bir dönemin ardından keyifli bir tatil geçirmeleri için sosyal aktivite ve kitap okumaları dışında ödevlendirme yapmadık. Ancak Suriyeli, Afgan, Irak ve Bayırbucak Türkmeni ailelerimizin Türkçe eğitimi tatil süresince devam edecek, öğrenimlerini ilerlemesi için aileler tatil yapmayacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kar yağışı bastırdı tatil erken başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN