Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kasap 'tuval' derdinde!

Giriş Tarihi: 25.1.2016
Kasap 'tuval' derdinde!

Ankara'da yıllardır kasaplık yapan Nuri Şimşek sanat tutkusuyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Mesleğinin yanı sıra sanatla da uğraşan Şimşek, dükkânının bir bölümünü resim atölyesi gibi kullanıyor

Ankara'nın Bahçelievler semtinde kendisine ait kasap dükkânını işleten Şimşek'in marifeti sadece kasaplık değil. Asıl meleği olan kasaplığın yanında yaptığı karakalem çalışmalarıyla da halkın ilgisini çeken 54 yaşındaki Kasap Nuri, büyükşehirde yaşamanın stresini sanatla uğraşarak yeniyor. Gündüzleri kasapçılık yapan geceleri ise sanatla uğraşan Şimşek'in karakalem portrelerini görenler hayran kalıyor.

HİÇBİR EĞİTİM ALMADAN

Motor Meslek Lisesi mezunu olan ve hiçbir resim eğitimi almadığını söyleyen Şimşek, "Sanatla uğraşmaya nişanlımı etkilemek için başladım. İlk onun portresini yaptım. Çok beğendi. Şimdi bir tutkuya dönüştü ve 3 binin üzerinde çalışmam var. Kasapçılık normalde halk arasında kaba bir meslek olarak görülür. Bundan dolayı benim resim çizdiğimi gören esnaf ve müşteriler hayrete düşüyor" dedi. Zamanının büyük bölümünü kasaplık mesleğine ve sanatına ayıran bu noktada en büyük destekçisinin ailesi olduğunu ifade eden Şimşek, "İnsanlar bu kadar uğraşın arasında ailemle ilgilenmediğimi düşünüyor. Ailecek sanatla uğraşma hobimiz var. Eşimde Çini işleri yapıyor. Akşamları boş işlerle uğraşacağımıza ikimizde sanatla uğraşıyoruz ve bununla da mutlu oluyoruz" diye konuştu.

KARAKALEMDE HAYLİ İDDİALI
İlerde sergi açarak eserlerini görücüye çıkarmak isteyen Şimşek, karakalem çalışmalarını kendine özel tekniklerle ve objeleri göz kararı ile yaptığını söyledi. 3 boyutlu yaptığı karakalem çalışmaları, gözlerdeki parlaklık, resimdeki derinlik, saçlara kazandırdığı hacim ve gölge, tonlama estetiği ile kalem izlerini yok etme çalışmalarında kullandığı özel tekniklerden bazıları. 42 yıldır kasaplık yapan, 20 yıldır da profesyonel olarak müşterilerinin karakalem portrelerini çizen Şimşek, sanat müziği ile de ilgileniyor. Saz, klavye, elektrogitar, kaval, keman, ney gibi çeşitli enstrümanlar da çalabildiğini söyleyen Şimşek, "Sanat müziği söyleme yeteneğinde de iddialıyım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kasap 'tuval' derdinde!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN