Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte ODTÜ'nün mescit raporu

Mescit krizinin ardından ODTÜ'de inceleme yapan iki YÖK üyesi raporunu tamamladı. YÖK üyeleri kampustaki ibadethane eksikliğine dikkat çekti. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar yıl sonuna kadar iki mescit daha yapacaklarının sözünü verdi

İşte ODTÜ'nün mescit raporu
YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç, namaz kılan öğrencilere dayak ve mescit tartışmalarının ardından iki YÖK üyesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ndeki ibadethane sorununu incelemek için görevlendirdi. İncelemelerini tamamlayan üyelerin raporunda ODTÜ'deki ibadethane yetersizliği bir kez daha ortaya çıktı. Raporda, bazı fakültelerde öğrencilerin ibadethane için kullandığı alanların sıkıntılı olduğu belirtildi. Raporda ODTÜ Makine Mühendisliği Fakültesi'nde öğrencilerin merdiven altında karton kağıtlar üzerinde namaz kıldığı kaydedildi. Üyelerin raporu doğrultusunda merdiven altındaki yetersiz alan kapatıldı. Fakülte içerisinde iki oda, 'kadınlar' ve 'erkekler' olmak üzere 'namaz odası' olarak düzenlendi. Odalar, ibadethaneye uygun şekilde halıyla kaplandı.

ODTÜ REKTÖRÜ BİLGİ VERDİ

Raporda, kampustaki iki namaz odasının arasındaki mesafenin çok uzak olduğu ve bu mesafe arasında eğitim gören öğrencilerin namaz saatlerine yetişemediği belirtildi. Yeni bir mescit ihtiyacına vurgu yapıldı. Raporun hazırlanmasının ardından ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile görüşme gerçekleştirdi.

REKTÖRDEN SÖZ

Rektör Acar'ın hali hazırda tadilatı devam eden mescidin yanı sıra yılsonuna kadar iki yeni mescidin daha yapılacağının sözünü verdiği öğrenildi. ODTÜ'de 1 cami, tartışmalara konu olan ve tadilatı devam eden 1 mescit ve abdest alma yeri olmayan 6 namaz odası bulunuyor. Alınan kararla birlikte toplamda 3 mescit, öğrencilerin ibadetlerini gerçekleştirmesi için inşa edilmiş olacak.

REKTÖRE 'NAMAZ' SORUŞTURMASI
Mescite namaz kıldıkları için bir grup öğrenci tarafından dayak yiyen öğrencilerin ODTÜ Rektörü Prof. Acar'ı şikayeti üzerine Ankara Cumhuriyet Savcılığı inceleme başlatmıştı. Savcılık, soruşturmaya görevsizlik kararı vererek dosyayı YÖK'e gönderdi. YÖK Yüksek Denetleme Kurulu dosyayla ilgili soruşturma açtı. Geçtiğimiz hafta içinde ODTÜ Rektörü Prof. Ahmet Acar'ın savunması alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte ODTÜ'nün mescit raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN