Azeri operet Türk izleyiciyle buluştu

Azeri sanatçı Rauf Hacıyev'in 1967'de yazdığı, ilk kez Bakü'de 1978 yılında sahnelenen "Anne Ben Evleniyorum" isimli operetin Türkiye prömiyeri Leyla Gencer Sahnesi'nde yapıldı.

Giriş Tarihi: 3.2.2016
Azeri operet Türk izleyiciyle buluştu
Azeri sanatçı Rauf Hacıyev'inyazdığı "Anne Ben Evleniyorum" isimli operet, Türk izleyicisiyle buluştu. Ankara Devlet Opera ve Balesi'nce sahnelenen, librettosu V. Yesman'a ait olan opereti, Rauf Hacıyev'in oğlu Fuad Raufoğlu Hacıyev ve gelini Zamine Hacıyev sahneye koydu. Zamine Hacıyev, eşi Fuad Hacıyev ile 23 yıl önce Türkiye'ye geldiklerini, Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın kuruluşunda görev aldıklarını şimdi de Azeri bir eseri Türk izleyicisine sundukları söyledi. İki kültürün birbirine çok yakın olduğunu belirten Hacıyev, "Azerbaycan bizim ana vatanımızsa, burası baba vatanımız diyoruz. Bu oyuna da yansıyor" dedi.

DURUM KOMEDİSİ

Oyunun hazırlıklarının çok kısa sürede tamamlandığını belirten Hacıyev, "Oyuncularımız bir, iki oyunda birden rol alıyorlar. Bu yüzden çok kısa sürede sahneye koyduk oyunumuzu" dedi. Operetin kostüm tasarımlarını üstlenen Gazal Erten, oyunun farklı dönemlerde ve klasik bir biçimde sahnelendiğini belirterek, operetin günümüze uyarlanması ile karakterlerin kişiliklerine ve tiplerine uygun renk ve kumaşların seçildiğini aktardı. Durum komedisi olduğundan kontrast renklerin ve çarpıcı giysilerin kullanıldığını belirten Erten, karakterlerin sahnede birbirleriyle uyumunun da kostüm tasarımı açısından önemli olduğunu söyledi. 2 Şubat, 23 Şubat, 8 Mart ve 28 Mart'ta Leyla Gencer Sahnesi'nde Ankaralı sanatseverlerle buluşacak olan eserde Tamer Aykut, Şebnem Oksal, Barış Çark, Esra Çetiner, Haser Tek, Nuray Çeviker, İpek Böler, Emre Pekşen, Mahir Kat rol alıyor. Operetin dekor tasarımı Özgür Usta, ışık tasarımı ise Emin Saraçoğlu imzası taşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azeri operet Türk izleyiciyle buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN