Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yeşil Vadi'de ilk etap başladı

90'lı yıllardan itibaren Kırıkkale'nin hayali olan Yeşil Vadi projesinde ilk etap çalışmaları başladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin projeyi önümüzdeki yaza kadar tamamlaması bekleniyor

Giriş Tarihi: 4.2.2016
'Yeşil Vadi'de ilk etap başladı
Kırıkkale Valiliği koordinesinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yürütülen ve Anadolu'nun en büyük rekreasyon alanı olarak hayata geçirilecek olan "Yeşil Vadi" projesinin ilk etap çalışmalarına başlandı. Çalışmaların yaz aylarında tamamlanması planlanıyor. Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesine bağlı Hacıballı köyü ile Ankara-Kırıkkale arasında, Kızılırmak Nehri üzerinde başlayan ilk etap çalışmaları kapsamında, Kızılırmak Vadisi boyunca uzanan 500 bin metrekarelik alanda, botanik bahçeleri, bisiklet yolları, golf sahaları, tenis kortları, futbol ve basketbol sahaları, yürüyüş yolları, spor merkezleri, doğal amfi, kır bahçeleri, restoran, kafeteryalar, kondisyon istasyonları, alışveriş alanları, evcil hayvan barınakları gibi çeşitli alanlar yapılacak. Kırıkkale Valisi Ali Kolat, yaptığı açıklamada, projeyle Kırıkkaleli ve Ankaralı vatandaşlara doğayla iç içe, sağlıklı, kaliteli yaşam ve ayrıcalıklı bir ortam sunulmasının amaçlandığını dile getirdi.

"ANADOLU'NUN EN BÜYÜĞÜ"
Kızılırmak Vadisi'nde mesire alanlarının yanı sıra, Kızılırmak'la bütünleşen peyzajlar, ağaçlandırma alanları, her yaştan insanın ilgisini çekecek etkinlik alanlarının oluşturulacağını belirten Kolat, şunları kaydetti: "Yeşil Vadi Projesi ile geldiğim günden itibaren ilgileniyorum. Altyapı, plan, proje ve imar anlamında yapılması gereken her şeyi yaptık. Son olarak Kızılırmak Nehri Yatak Tanzimi Projesi'ne ilişkin sözleşme Aralık 2015'te imzalanarak çalışmalar başladı. Burası tamamlandığında hem Ankara açısından hem de Kırıkkale açısından ve Kırıkkale'den gelip geçen 45'e yakın ilimizin yolcuları açısından güzel bir alan olacak. Biz bu projeye 'Kızılırmak'ın Ankara ile buluşması' diyoruz. Proje tamamlandığında Anadolu'nun en büyük rekreasyon alanı olacak."

"90'LARIN HAYALİYDİ"
Kolat, Kırıkkale'nin 1990'lardan bu yana hep Yeşil Vadi'nin sözünü ettiğini ancak ilk defa bu söylemin icraata dönüştürülerek, kazmanın vurulduğunu aktardı. Yeşil Vadi'nin, vatandaşların kafasını dinleyeceği, kuş sesleri eşliğinde doğa yürüyüşleri yapabileceği, ayrıca şehrin gürültüsünden uzak güzel bir buluşma, görüşme ve vakit geçirme alanı olacağını anlatan Kolat, şöyle devam etti: "İş yürümeye başladı, arkası gelecektir. Burası vatandaşlara kendisini kabul ettirirse Kapulukaya Barajı'na kadar 30 kilometre boyunca bu projemiz devam edecek. Projemiz bittiği zaman Kırıkkalemize artı bir değer kazandıracak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yeşil Vadi'de ilk etap başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN