Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kalp' savaşını Nahİde kazandı

Ecmo cihazında yaşam savaşı veren 6 yaşındaki Nahide'ye kalp bulundu. Küçük kıza, Tekirdağ'da ölen bir akranının kalbi başarıyla nakledildi

'Kalp' savaşını Nahİde kazandı
Yaklaşık 10 aydır kalp hastası olan ve Kamu Hastaneleri 1. Genel Sekreterliği Yüksek İhtisas Hastanesi'nde yaşam mücadelesi veren Nahide'nin kalbi yeniden sağlıklı şekilde atacak. Gripten sonra kalbi yüzde 80 iflas eden ve haftalardır solunum cihazına bağlı olan küçük kız, Tekirdağ'da hayatını kaybeden bir akranından gelen kalple hayata tutundu. Başarılı bir nakille hayata tutunan Nahide'nin durumunun ise kritik olduğu ifade edildi.

SON ANDA GELEN İKİNCİ HAYAT

Nahide'nin son durumu hakkında SABAH Ankara'ya bilgi veren Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Paç, "20 kişilik transplant (nakil) ekibimizle dört saat süren başarılı bir nakil gerçekleştirdik" dedi. Paç, "Kızımızın durumu ağırlaşmıştı, ecmo cihazında kritik bir sürece girdiği son anda Tekirdağ Çorlu'dan onu hayata bağlayacak uygun donör çıktı. Sağlık Bakanlığı ve hastanemizin girişimleriyle Ankara'ya getirilen kalbi Nahide'ye başarılı bir operasyonla nakil ettik. Bu hastanın durumu diğerlerinden farklı olarak diğer organlarında da organ yetmezliği başlamış ve enfeksiyon riski artmıştı. Böylesi kritik bir süreçte uygun kalbin bulunması hem ailesini hem de bizleri çok mutlu etti" diye konuştu.

TÜM RİSKLER GÖZE ALINDI

Nahide'nin kalbinin vücuduna adapte olduğunu ancak durumunun kritik olduğunu belirten Paç, "Kalbinde hem destek cihazı olan hem de ecmoya bağlı olan bu hastaya nakil yaptık. Böylesi zor bir ameliyat için tüm riskleri aldık" diye konuştu. Paç, "Hastamızın durumu çok ağırdı, dolayısıyla çok riskli bir ameliyattı. Dört saat süren zorlu bir ameliyatın ardından kalbi hastamıza naklettik. Şu anda uyutuyoruz ancak durumu kritik. Hastanın enfeksiyon riske var ve kalbi çok yorgun olduğu için zamana ihtiyacımız var. Şu anda kalp çalışıyor, buradan gerisi küçük kızımızın elinde. Kalbine sarılıp enfeksiyonlara direnirse tüm sıkıntılar bitecek" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'NİN MUCİZE KIZI OLACAK
"Nahide yeni kalbiyle yürüyüp konuşmaya başladığı anda Türkiye'nin mucize kızı olacak" diyen Doktor Paç, "Nahide bize geldiğinde kalbi sadece yüzde 10 işlevini görüyordu. Ardından gelişen karaciğer yetmezliğiyle kızımızın sorunları daha da arttı. Durumu ağırlaşmadan ameliyata aldık, kalbinin iki tarafına da destek cihazı taktık en sonunda da ecmoya bağladık. Biz bu kadar riskli ve durumu ağır bir hastaya nakil yaptık bir anda iyileşmesini bekleyemeyiz. Eğer küçük Nahide tüm bu saydıklarımıza rağmen hayata tutunursa mucizeyi ba��armış olacak. Şu anda tüm ekimiz üzerine düşeni yaparak kızımıza ve kalbine dikkat ediyor" dedi.

'ÖMRÜMCE DUA EDECEĞİM'
Kalbine kan pompalayan cihazın direk kalbine bağlanmasının ardından kanamaları iyice artan Nahide'ye kalp bulunması başta ailesi olmak üzere küçük kız için seferber olan herkesi sevince boğdu. "Umutlarım yorulmaya başladığı anda dileğim kabul oldu" diyen anne Hande Reçber, "Kalbini kızıma emanet eden aileye ömrüm boyu dua edeceğim. Hastane odalarından nefes alamayıp doya doya sarılamadığım yavruma her an sarılıp öpeceğim. Şimdi yeniden 'anne' demesini bekleyeceğim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kalp' savaşını Nahİde kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN