Cezaevlerinde doğan markalar halkla buluştu

Türkiye'deki 40 cezaevinde tutuklu ve hükümlülerce yapılan ve cezaevlerinin kısaltmalarıyla markalaştırılan 152 ürün halkın beğenisine sunuldu

Giriş Tarihi: 9.2.2016
Cezaevlerinde doğan markalar halkla buluştu
Adalet Bakanlığı İş Yurtları Kurumu Daire Başkanlığı'nca Sıhhiye'de, cezaevlerinde yapılan ürünlerin halka satışının yapıldığı mağaza açıldı. Mağazada, Sincan, Ayaş, Kalecik, Sinop, Edirne, Denizli başta olmak üzere 40 cezaevinde açılan atölye ve tesislerde meslek öğrenmek amacıyla üretime katılan hükümlü ve tutukluların yaptığı sucuk, kavurma, peynir, ayran, yoğurt, havlu, ayakkabı, kadın çantası, deri mont, zeytin yağı, gümüş takı ürünleri ile kuruyemiş çeşitlerinden oluşan 152 ürün halkın beğenisine sunuluyor. Mağazada satışa sunulan ürünler büyük ilgi görüyor. Ayaş Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ayhan Çapacı, mağaza hakkında bilgi verdi. Ocak ayında hizmet vermeye başlayan mağazanın, cezaevlerinde hükümlü ve tutukluların alın teri ve el emeğiyle ortaya koyduğu ürünlerin halkla buluştuğuna işaret eden Çapacı, "Büyük bir ilgiyle karşılaşan mağazamız halkın akınına uğruyor. Bu kadar ilgiyi biz de beklemiyorduk. 27 Ocak tarihinde hizmete giren mağazamızda bugüne kadar 3 bin 753 kişi, sunulan ürünlerden satın aldı. Bugüne kadar yaklaşık olarak 112 bin 956 lira gelir elde edildi" dedi. Çapacı, en büyük ilgiyi ayakkabı, kadın çantası ve takı grubundaki ürünlerin gördüğünü, ürünlerin piyasaya oranla ucuz olduğunu kaydetti.

MAHKÛMLAR MAAŞ ALIYOR
Çapacı, her cezaevinde üretilen ürünün bir markası olduğunu vurgulayarak, "Ürünlerimizin hepsi markalıdır. Ürünler, marka isimlerini üretildikleri cezaevlerinin isimlerinden almaktadır. Ayaş Cezaevinde üretilen ayakkabılar Ayce, Sinop Cezaevinde yapılan gömlek, kravatlar Since, Foça Cezaevinde üretilen zeytin yağı da Foce marklarıyla piyasaya sunuluyor" ifadesini kullandı. Hükümlü ve tutukluların üretim merkezlerinde çalışmaları nedeniyle sigortalarının ödenip maaş aldıklarına da değinen Çapacı, böylece mahkumların hem rehabilite edilmelerinin sağlandığı hem de topluma kazandırıldıklarına dikkati çekti. Mağazanın pazar günü hariç her gün açık olduğunu bildiren Çapacı, halktan gelen yoğun ilgiden memnun olduklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cezaevlerinde doğan markalar halkla buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN