Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hizmetimizle örnek olduk'

Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek yıllardır sürdürdükleri sosyal ve kültürel projelerle belediyelere örnek olduklarını dile getirdi

Giriş Tarihi: 10.2.2016
'Hizmetimizle örnek olduk'
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sosyal sorumluklarını yerine getirdiklerini, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımların 1997 yılından beri sürdüğünü belirtti. Bugüne kadar 4 milyon 339 bin paket gıda ve temizlik malzemesi yardımı yaptıklarını kaydeden Gökçek, "Bu yardımlar, her yıl belirli periyotlarda, 100-150 bin civarı aileye ulaştı. Ayrıca 142 bin aileye, toplam 250 milyon ekmek dağıttık. 2015 yılında da 166 bin aileye gıda ve temizlik malzemesi yardımı yaptık. Her yıl yaklaşık 80 bin aileye kömür yardımı yapıyoruz. 850 bin öğrenciye kaban ve bot, 750 bin öğrenciye de çanta ve kırtasiye yardımında bulunduk. Engellilere yapılan hizmetler de hiç tartışmasız Türkiye'de bir numaradır. Bu alanlarda Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin eşi benzeri yok. Allah'ın izniyle bu yardımlarımızı devam ettireceğiz ve bir numara olmaya devam edeceğiz" dedi.

ÖĞRENCİLERE "HOŞGELDİN"
Özellikle engelli çocuklara eğitim veren 44 okulda yaklaşık 5 bin öğrenciye her gün ücretsiz yemek verildiğini ifade eden Başkan Gökçek, "Bu sayede ailelerin, engelli çocuklarını okula göndermelerini teşvik ediyoruz" dedi. Gökçek, üniversiteyi yeni kazanarak Ankara'ya gelen öğrencilere AŞTİ'de, Tren Garı'nda "hoş geldiniz" deyip, onlara rehber olduklarını da hatırlattı.

YAŞLILARA VE ENGELLİLERE HER TÜRLÜ SOSYAL DESTEK
Yaşlılara ve engellilere ev temizliğinden kültürel hizmetlere, ulaşımdan fiziksel rehabilitasyona kadar pek çok konuda 365 gün hizmet verdiklerini belirten Gökçek, daha sonra şu bilgileri verdi: "Yaşlılar ve engellilerin sağlık durumları takip ediliyor, psikolojileriyle ilgileniliyor. Günlük yaşamlarında yüklerini azaltmak için evlerinde temizlik, boya, badana, yemek gibi hizmetler veriliyor. Yaşlı ve engellilerimiz, belediyemizin tatil kamplarında birer haftalık sürelerle gönüllerince eğlenip dinleniyor. EGO'dan aldıkları serbest kartla da başkentte doya doya gezmenin tadını çıkarıyorlar."

400 BİN KİŞİYE MESLEK EĞİTİMİ
Belmek ve BELTEK kurslarında Ankaralıların meslek sahibi olduğunu da belirten Gökçek, şu bilgileri verdi: "Bir yandan vatandaşları meslek sahibi yaparken, diğer yandan da ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. Hanımlara mahsus BELMEK kursları, 1994 yılından bu yana; Gazi Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen BELTEK kursları da 1999 yılından bu yana kesintisiz devam ediyor. Geleneksel hale gelen sünnet şölenlerinde binlerce dar gelirli ailenin çocuğunu sünnet ettiriyor, çeşitli hediyeler vererek onları sevindiriyoruz. Dar gelirli çiftlere evlilik yardımları yapıyor, her yıl binlerce gencimize toplu nikah törenleri düzenliyor, ramazanlarda on binlerce kişilik iftar çadırları kuruyoruz."

HASTALARA ŞEFKAT ELİ KİMSESİZLERE SICAK YUVA...
Gökçek, Büyükşehir Şefkat Evleri'nin de Türkiye'ye örnek olduğunu kaydederek, "Şefkat evlerinden, sadece 2015 yılında, Türkiye'nin dört bir tarafından Ankara'ya şifa aramaya gelen 10 bin hasta veya hasta yakını faydalandı" dedi. Gökçek, "İç savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli sığınmacılara da yardım elini uzattık. Bu insanlara yapılan yardım, bir insanlık vazifesidir. Yurt içinde yaşanan doğal afetlerde yardım elimizi insanlara ulaştırıyoruz. Felaket yaşayan ailelere, esnafa destek sağlayarak, ailelerin yüzünü güldürüyoruz. Belediyenin bütçesi ve imkanları ölçüsünde yardım yapılmasına gayret ediyoruz ve edeceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hizmetimizle örnek olduk'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN