Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yusuf YALKIN: Bakana kulak verin!

Giriş Tarihi: 11.2.2016
Türkiye coğrafi konumu itibariyle öyle bir ülke ki; her mevsim çeşitli spor dallarının yapılabilmesine olanak veriyor…
Gençlik ve Spor Bakanı A. Çağatay Kılıç bir açıklamasında özellikle bu konuya dikkat çekti. Bakınız neler söyledi Kılıç: "Turizm ve kültür altyapısı ile birlikte, spor alanında da alt yapı çalışmaların devam ediyor… Bu çalışmalarla ciddi bir altyapı eksikliğimizde giderilmiş oluyor.
Malum son 13- 14 yıldır ciddi bir spor alt yapısı çalışması içerisindeyiz.
Bu altyapı çalışmalarının tamamlanması ile beraber ve şu anda hayata geçmiş olanlarla birlikte, spor turizminin ülkemizdeki payının da yükseleceğine inanıyoruz…" Bakan Kılıç, yabancı sporcu ve kulüplerin kamp yapmak için Türkiye'yi tercih ettiklerine işaret ederek, "Örneğin farklı takımların farklı branşlarda gelip ülkemizde kamp yapmaları, kendilerini bu anlamda uluslararası spor organizasyonlarına hazırlamaları ve bireysel sporcuların da gelip bölgemizde bunu gerçekleştirmeleri önemli.
Buna ülkemizin aynı zamanda eşsiz doğası ve sağlık anlamında ulaştığı nokta da göz önüne alındığında yabancıların kamp için Türkiye'yi daha çok tercih edeceğini düşünüyorum'' diyor… Aslında şöyle derinlemesine düşünüldüğünde çok önemli bir konu bu… Türkiye bildik bir deyimle cennet bir ülke… Her dönem, her ay, her mevsim çok çeşitli spor branşlarının yapılmasına imkân veriyor… Futbolda uluslararası önemli kamp merkezleri arasına giren Antalya, ilk akla gelen örnek!
Hiç de azımsanmayacak düzeyde bir turizm girdisinin ülkemize yönelmesini sağlıyor.
Üstelik de kış aylarında… Ama burada işi sadece "Futbol turizmine" endekslemek bana göre "Yanlış" olur!
Çünkü, bu cennet ülkemiz başta golf olmak üzere çim kayağı, dağcılık, kayak, rafting, dünyada giderek yaygınlaşan balık tutma, avcılık ve benzeri sportif etkinlikler için ideal konuma sahip… Ancak, bunun alt yapısı henüz yeterince hazır değil… Bakanın olayın üstünde durması bu eksikliğin giderilmesinde mutlaka etkili olacaktır.

GELELİM ANKARA'YA

Peki, Başkent Ankara'mız spor turizminin neresindedir? İtiraf etmeliyiz ki, aklımıza gelen tek yer Elmadağ Kayak Tesisleri oluyor… Bu bir tane tesis başkente yeter mi? Elbette yetmez… Oysa Ankara'da yabancı konukların rahatlıkla avcılık (kara ve nehir) yapabilecekleri olanaklar var. Rafting ve farklı branşlar için yerler bulunabilir. Yeter ki spor denilince "Futbolu anlamaktan" kurtulalım…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf YALKIN: Bakana kulak verin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN