Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eziyet gören Kangal'ı devlet sahiplendi

Sahibi tarafından aracın arkasına bağlanarak metrelerce sürüklenen Kangal cinsi köpeğin hikayesi mutlu bitti

Eziyet gören Kangal'ı devlet sahiplendi
Yenimahalle sınırlarındaki Batıkent Yıldırım Sanayi Sitesi'nde geçen hafta yaşanan ve her kesimden tepki toplayan "Köpeğe işkence"nin yaralarını devlet saracak. Sahibinin uzun uğraşlar sonunda ikna edildiği Kangal cinsi köpek, Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 9. Bölge Müdürlüğü'nün koruması altına alındı. SABAH Ankara'ya teşekkür eden hayvanseverler, "Duyarlı haberciliğiniz bir canı daha kurtardı" şeklinde konuştu.

YARALARI SARILDI ARTIK GÜVENDE
"Köpek benim değil mi istediğim gibi gezdiririm" diyerek aracına bağladığı hayvanı sürükleyen sahibi, bakanlık yetkililerince ikna edildi. 5199 Sayılı Hayvan Koruma Kanunu'nun 24. Maddesi gereği "Hayvana eziyet ve işkence" ettiği tespit edilen adamdan alınan talihsiz hayvana bakanlık el koydu. Yenimahalle Belediyesi Zabıtası, emniyet ve bakanlıktan oluşturulan heyet hayvanın tutulduğu eve giderek sahibiyle konuştu ancak ikna edemedi. İkinci kez giden heyet sahibine işkence ve eziyet yaptığını, hayvana bakabilecek durumda olmadığı gerekçesiyle ikna ederek yaralı köpeği teslim aldı. Ayaklarında yüksek oranda kireçleme olan ve sürüklenmeden dolayı ağır yaralanan hayvanın yaraları sarıldı artık iyi ve güvende.

SAHİP ARANIYOR

Yetkililer tarafından önceki gün sahibinden alınan Kangal, geçici olarak Yenimahalle Belediyesi'ne ait bir hayvan barınağına götürüldü. Buradaki veterinerler tarafından tedavisi yapılan köpek için onu sahiplenecek, sevgi ve ilgi gösterecek bir hayvansever aranıyor. Kendisini sahiplenecek bir hayvansever çıktığı anda talihsiz köpeğin durumu daha da iyi olacak. Söz konusu gelişmeyi değerlendiren ve gazetemize teşekkür eden Hayvan Kurtarma Derneği Başkanı Fahri Köklü, "Yasa gereği bu hayvan eziyet ve işkenceden kurtarıldı. Şu anda durumu çok iyi. Yetkililer uzun vadede ona bakacak bir sahip arıyor. Bakanlığa biz de başvuru yaptık, Kangal'ı sahiplenmek, ona ev, yuva olmak istiyoruz" dedi.

'BU OLAY EMSAL OLACAK'
Vicdanları yaralayan olayın hayvanları koruma adına emsal olacağını belirten Fahri Köklü şunları söyledi: "Olayın gazetenizde yer bulmasının ardından gelişen tepkilerle işkenceciler geri adım attı, bu olay hayvanlar adına emsal oldu" diye konuştu. Köklü, "Sonu olumlu biten bu üzücü hadise toplumu harekete geçirdi ve biz gördük ki hayvanlara karşı hassasiyet artmış. Tüm bu gelişmelerde gazetenizin payı çok büyük."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eziyet gören Kangal'ı devlet sahiplendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN