Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Kıdemde '30 gün' pazarlığı

Giriş Tarihi: 16.2.2016
Çalışma yaşamında yeni bir sayfa açılıyor.
Esnek çalışma tasarısı Meclis'te...Kıdem tazminatı dosyası açıldı. Milyonlarca çalışanın gözü Ankara'da... Kazanılan haklarda kayıp olacak mı? Herkes yeni sisteme katılmak zorunda mı? Kıdem Tazminatı Fonu devlet güvencesinde mi olacak? Kıdemde 30 gün hesabından geri adım atılacak mı?
Sistem nasıl işleyecek?
***

Her çalışanın bireysel hesabı olacak.
İşveren bireysel kıdem tazminatı hesabına her ay prim yatıracak. Bireysel Emeklilik Hesabı gibi Kıdem Fonu'na da belli bir süre dokunulamayacak. Ancak sınırlı özel durumlarda erken çekme imkânı getirilebilecek.
Tazminat birikiminin bir kısmını Fon, bir kısmını ise hesap sahibi yönetebilecek. Bireysel emeklilik sistemi şirketleri de kıdem tazminat hesaplarını yönetmek için Hazine'den yetki alacak. Bireysel emeklilik şirketini ise işveren seçecek. Çalışan birikimini tahvil, döviz, altın, hisse senedi, katılım bankasına da yatırabilecek.
Çalışan bir tercih yapmazsa bir bölümü kamu borçlanma araçları ile değerlendirilecek.
Her ay sonunda hesabın hangi noktada olduğu ve neması takip edilebilecek. Fon sistem ile hem kazanılan hem de gelecek hakları korunacak. Yeni işe girenlerde Fon'a katılım zorunlu, eski çalışanlarda isteğe bağlı olacak.
Çalışan ve işverenin uzlaşması durumunda yeni sisteme geçiş de mümkün olacak. İşten ayrılma gibi bir durumda aynı hesap üzerinden kıdem hakkı sürecek. İşten çıkarılan gibi istifa eden de kıdemini alabilecek. Yeni sistemle bir gün çalışanın bile kıdem hakkı olacak.
Sendikaların "devlet garantisi" talebine karşılık çözüm ortaya konulacak.
***

Mevcut sistemde bir yıllık çalışmaya karşılık 30 günlük ücret tutarında kıdem tazminatı alınabiliyor. Bir yıl içinde 30 gün olan kıdem tazminatı hak kazanma oranının yeni sistemde nasıl olacağı taraflarla netleştirilecek.
Çalışanın kıdem primini yatırmayan işveren devlet teşviklerinden yararlanamayacak.
İşini devredenin sorumluluğu devam edecek. İflas etse bile çalışan kıdem tazminatını alabilecek. İşçinin kıdem alabilmesi için istifasını haklı bir nedene dayandırması zorunlu olmayacak.
***

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "güvence, fon ve 30 gün" tartışmalarına noktayı koyuyor. "Kıdem hesabında 30 günü koruyacak katsayı oluşturulacak.
Mevcut haklar güvence altına alınacak.
Kıdem Fonu ile çalışanlar için gelir getiren bir yapı kurulacak."
Türk-İş Başkanı Ergun Atalay da, 30 gün için garanti verilirse kıdemi konuşabileceklerini söylüyor.
Anlaşılan o ki! Hükümet ve işçi kesimi "kıdem" masasına oturacak. Ancak bu masada sıkı bir pazarlık yürüyecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Kıdemde '30 gün' pazarlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN