Teknolojik çiftçi devri başlıyor

Giriş Tarihi: 16.2.2016
Teknolojik çiftçi devri başlıyor

Sadece çiftçilere özel tasarlanan GSM operatörü ve çiftçi alışveriş kartları üretildi. TARCELL isimli kart 6 ay içinde tüm çiftçilerin hizmetine sunulacak

Gazi Teknokentte faaliyet gösteren TARNET Tarım Kredi Bilim ve İletişim Hizmetleri Genel Müdürü Batuhan Akyalçın, milyonlarca çiftçinin yüzünü güldürecek önemli projelerini SABAH 'ya açıkladı. Akyalçın, önümüzdeki aylarda sadece çiftçiler için tasarlanan 4. operatör olacak TARCELL ve 500bin çiftçi alış veriş kartının dağıtılacağını söyledi. TARCELL'i önümüzdeki 6 ay içerisinde tüm çiftçilerin kullanmaya başlayacağını belirten Akyalçın, "TARCELL önemli projelerimizden, çiftçiye özel telefon hattı olacak. Tarcell markasıyla biz çiftçilerimize daha uygun fiyata GSM hizmeti vereceğiz" dedi. Akyalçın, "Tüm çalışmaları bitti önümüzdeki üç ay içerisinde tüm Türkiye'ye yayılacak. Amacımız çiftçilere değer katmak. Sadece fiyat avantajı değil çiftçilerimizin ihtiyacı olan bilgileri de TARCELLE ile sunacağız. İçerisinde farklı özellik ve uygulamalarda olacak. Çiftçimizin ihtiyacı olan tüm bilgiler, günlük veriler ve ürünlerine dair arşivler bu hatta depolanacak. İstediği bilgiler SMS ile anında telefonuna gelecek" diye konuştu. Söz konusu GSM hattını 'TARİH' adında önemli bir proje ile birleştireceklerini belirten Akyalçın, "Tarım teknolojileri üzerine kapsamlı verileri içerecek 'tarih' projesi ile her çiftçi tarım fatihi olacak. Tarla su, kümes temizlik isteyecek" dedi. Akyalçın, "TARCELL'e entegre edildikten sonra hayvanlarda kızgınlık, süt, ateş, verim takibi çok rahat yapılacak. Çiftçimiz telefonundan hangi hayvanın süt miktarı ne, hangisini döllendirmesi gerekiyor bilgisini SMS olarak alacak. Örneğin kümese takılan sensör çiftçiyi uyararak "kümesteki amonyak oranı arttı temizlemezsen tavukların ölecek", tarla ise "suyum bitti acil sulaman gerek" diyecek. Yani artık yağmur yağdı, don oldu tarlayı haşere bastı tarım üretimi düştü devri bitecek" şeklinde konuştu.

BİN KİŞİ KULLANMAYA BAŞLADI
Öte yandan çiftçilere özel olarak üretilen alış veriş kartlarının pilot uygulamasının Ankara'da başlatıldığını belirten Akyalçın, "Gölbaşı'nda bin çiftçimiz kullanmaya başladı olumlu dönütler aldık" dedi. Akyalçın, "Önümüzdeki aylarda tarım krediye üye olan tüm çiftçilerimize 'tarım kredi ortak kart' yani alış veriş kartı dağıtacağız. Artık çiftçiler tüm alışverişlerini hem kooperatifle hem de dışarıda bu kart üzerinden yapabilecekler. Yurt içi yurt dışı istedikleri marketten alışveriş yapabilecekler. Bu kartla yaptıkları harcamalarla puan biriktirebilecekler. İlk etapta 500 bin kart dağıtılacak. Çiftçiye hem değer katacak hem de bağlılıklarını artıracak. Bu gelişmelerle teknolojik çiftçiler verimli üretim dönemi yaşanacak. Zamanla tarım ve çiftçilerimiz için çok daha büyük çalışmaları hayata geçireceğiz" dedi.

125 ÇALIŞANI VAR
Bir milyonun üzerinde ortağı olan TARNET tarımsal üretim ve geliştirme teknolojileri üzerine faaliyet göstererek birçok alanda yazılım ve teknoloji çözümleri üretiyor. Ülke genelinde 125 kişiyle çalışan şirket önemli proje ve yazılımları hayata geçiriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknolojik çiftçi devri başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN