Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yusuf YALKIN: Kaynak kurudu mu?

Giriş Tarihi: 17.2.2016
Önceleri Ankara "Sporcu yetiştirme konusunda" örnek şehirdi… Federasyonların da neredeyse tamamının Başkentte olduğu dönemlerde, alt yapı çalışmalarından çok önemli isimler çıkardı. Aynı şekilde kulüplerin de yetiştiriciliği azımsanmayacak kadar ileri düzeydeydi. A.Gücü ve G.Birliği'nin yanı sıra MTA, TMO, DSİ, Ziraat Fakültesi, Şekerspor, Demirspor, Mülkiye, PTT, TED Koleji, Emniyet, Yenişehir, Kavaklıdere ve daha onlarcası bir fabrika düzeninde "Sporcu üretiminde" bulunurdu.
Futbol, basketbol, voleybol, hentbol, güreş, boks, halter başta olmak üzere bir çok branşta Ankara ülkeye liderlik yapardı; sporcu ihraç ederdi… Günümüzde böyle mi peki?
Hayır...
Şimdi ihraç etmiyor, aksine sporcu alıyor Ankara kulüpleri… Bir- iki istisna hariç, alt yapıya önceki gibi önem verilmiyor. Ankara'da kaynak sanki kurumuş gibi… Neden? Birincisi yabancı sporcu almada aşırı istekliliğimiz. Diğeri, eğer biraz paramız varsa yabancı antrenör arayışımız.
Üçüncüsü ise hangi sporda olursa olsun, doğru dürüst performans değerlendirmeleri yapılmaması… Yabancı arayışımızın çok farklı sebepleri var. Birisi kolaycılık; diğeri de bunun dünya çapında bir borsasının olması… Menajerler ve çeşitli kişiler bu işin ticaretini yapıyorlar. Bazı sporcular, antrenörler başarılı olup olmadıklarına bakılmaksızın transfer ediliyor. Buna karşılık, ülke içinde bir çalıştırıcı ile anlaşma yapıldıktan 6 saat sonra kapı dışına konulabiliyor. Bir eksiklik de çoğu takımda planlama diye bir kavramın olmayışı… Transferler çoğu kez çalıştırıcı gelmeden tamamlanıyor.
Alt yapılardan gelecek oyuncuların yukarıya adaptasyonunda çeşitli problemler yaşanıyor. Gelen antrenör, ağırlıklı olarak deneyimli sporcuların takımda olmasını istiyor. "Planlama yok dedik" ama daha önemlisi ne bir ön test yapılıp takımın genel kondisyon durumu saptanıyor ne de rutin kontroller yapılıyor. Ölçülemeyen kondisyon özelliği kontrol edilemez. Sporda performansı, başka deyimle başarıyı belirleyen faktörlerin testlerle kayıtlara geçirilmesi şart! Ve de bu kontrolleri yaparken teknolojiyi kullanmak önemli. Dededen kalma yöntemlerle performans test edilemez. Bu türden ölçümler için gelişmiş ileri teknolojik ürünler var. Bunları kullanma yoluna gitmeliyiz.
İşin özeti, başarı için teknolojiyi göz ardı etmememiz gerekiyor. Her şey teknoloji değildir ama onu kullanabilirsek daha başarılı olacağımız gün gibi aşikardır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf YALKIN: Kaynak kurudu mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN