Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minik patilere özel veteriner hizmeti

Bir grup veteriner tarafından sadece kediler için 18 yıl önce kurulan hastanede her yıl yaklaşık 4 bin kedi tedavi ediliyor

Giriş Tarihi: 25.2.2016
Minik patilere özel veteriner hizmeti
Bir grup veteriner tarafından 18 yıl önce Ankara'da kurulan ve sadece kedilerin tedavi gördüğü hastanede, her yıl yaklaşık 4 bin kediye bakılıyor. 6 veteriner hekimin çalıştığı hastanede, kedilere aşıdan ameliyata kadar her türlü sağlık desteği veriliyor. Hastane veterinerlerinden Tarkan Özçetin, "Kuruluş amacımız kedi ve köpeklerin aynı yerde karşılaşmasını engellemekti" dedi.

"DÜŞME VAKASI ÇOK GELİYOR"
Kediler üzerinde uzmanlaşan veterinerler olarak bir araya geldiklerini anlatan Özçetin, "Doğada kediler ile köpekler pek anlaşamıyorlar. Sadece doğada değil evcilleştikten sonra şehir hayatında da anlaşmazlıkları devam ediyor. Kedi ve köpekler aynı evde yaşayıp sarılıp uyuyorlar ama genel olarak geçimsizlik durumu söz konusu. Bu sebepten sadece kedilerin tedavi edildiği bir hastane açmaya karar verdik" diye konuştu. Kedilerde birçok hastalığın görüldüğünü ve tedavi süreçlerinin uzun sürdüğünü belirten Özçetin, "Kışın üst solunum yolu enfeksiyonları sıklıkla görülüyor. Yazın ise pencerelerin açık olmasına bağlı olarak kedilerin merak duygusundan ötürü, avcılık, av yakalama merakından düşme vakaları ile çok karşılaşıyoruz" dedi. Hastanenin bir diğer misyonun da sokak kedilerine yuva bulmak olduğunu belirten Özçetin, şunları kaydetti: "Hastanemiz bünyesinde bir mekan tasarladık. Gelen kedi severlerin ve sahiplenmek isteyen insanların rahatlıkla görebileceği, kaynaşabileceği onlarla iletişim kurabileceği bir mekan burası. Aşılarını yapıp, gerekirse kısırlaştırıp daha sonrasında da ücretsiz olarak gönüllülere veriyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik patilere özel veteriner hizmeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN