Oto change çetesi polisin ağına düştü

Giriş Tarihi: 1.3.2016
Oto change çetesi polisin ağına düştü

Ankara polisi çaldıkları araçların motor ve şasi numaralarını değiştirerek ya da çaldıkları araçları parçalayarak satan oto hırsızlık şebekesini çökertti

Ankara Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri oto hırsızlarına darbe indirmeyi sürdürüyor. Bundan önce de çok sayıda şebekeyi çökerten Ankara polisi, başkentin farklı ilçelerinden çaldıkları otomobilleri parçalayarak ya da motor ve şasi numaralarını kazıyarak veya değiştirerek sattıkları gerekçesiyle bir suç örgütünü takibe aldı. Şebeke üyelerinin özellikle Sakarya ve İstanbul'dan çaldıkları araçları Ankara'da parçalayarak ya da change edip sattıkları tespit edildi. 7 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından 3 ilde eşzamanlı olarak operasyon düzenlendi. Araçları çalınan şahısların şikayetleri üzerine kamera kayıtları didik didik edildi. Şebekenin araç çalma görüntüleri anbean güvenlik kameralarına yansıdı. Ankara, Sakarya ve İstanbul'da yapılan operasyonda R.Ö., T.Ö., F.A. ve M.A. yakalanarak gözaltına alındı.

4 zanlı tutuklandı

Gözaltına alınan 4 şahsın ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 7 adet çalıntı ve change oto, 6 adet çalıntı otolara ait parçalar, 1 adet hacizli ve yakalamalı otoya ait parça, 2 adet usulsüz olarak tamir edilen oto ve 1 adet resmi belgede sahtecilik olmak üzere 17 adet suç ve suç unsuru tespit edildi. Zanlıların adreslerinde araçların kapısını açmada kullanılan aparatlar ele geçirildi. Operasyonda ele geçirilen çalıntı araçlar sahiplerine teslim edilirken 4 zanlı çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Polisten baston kilit tavsiyesi
İmmobilizer olmayan araçların çalınmasının çok kolay olduğunu belirten emniyet yetkilileri, bu tür araç kullanan vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini belirtti. Yetkililer, bu tür araçların güvenlik kameralarını gören tarafa park edilmesi gerektiğini, baston kilit ve gizli kontak ile ek önlemler alınmasının bu tür şebekelere fırsat tanımayacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oto change çetesi polisin ağına düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN