Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasan'ın 70 bin gazoz kapağı var

Ankaralı mühendis Hasan Sönmezyurt, gazoz kapağı ve şişe koleksiyonu yapıyor "Gazozcu Hasan" olarak tanınan Sönmezyurt, 20 yılda 70 bin gazoz kapağı topladı

Giriş Tarihi: 3.3.2016
Hasan'ın 70 bin gazoz kapağı var
Çocukluğunda maddi imkânsızlık nedeniyle satın alamadığı gazozların şişe ve kapaklarını biriktiren Ankaralı mühendis Hasan Sönmezyurt (49), Türkiye'nin gazoz envanteri ve haritasını çıkarmaya hazırlanıyor. Çevresindekilerin kendisini "Gazozcu Hasan" diye bildiğini anlatan Sönmezyurt, çocukluğunda duyduğu özlem nedeniyle gazoz şişesi ve kapak koleksiyonu yapmaya başladığını söyledi. Türkiye'nin 50 ilini ve ilçelerini gezerek gazoz şişesi ve kapak topladığını belirten Sönmezyurt, elinde 70 bin gazoz kapağı ve 4 bin şişe bulunduğunu kaydetti. Gazoz imalathanelerine ait çeşitli belge, tabela, obje ile ahşap ve plastik kasaların da koleksiyonunda yer aldığını ifade eden Sönmezyurt, yüzlerce kasa dolusu meyve suyu, su, maden suyu, süt ve ayran şişesi ile binlerce kapağı artık evi almadığı için kiraladığı depolarda muhafaza ettiğini belirtti.

GAZOZ HARİTASINI ÇIKARTIYOR

Sönmezyurt, gazoz şişesi ve kapağı bulabilmek amacıyla köy köy gezdiğini, hatta dönüşüm için yıkılan eski binaların inşaatlarında gazoz kapakları aradığını anlattı. Bir dönem inşaatlarda sıvanın duvarı tutması için gazoz kapağı kullanıldığına işaret eden Sönmezyurt, görevi nedeniyle gittiği bölgelerde de gazoz kapağı ve şişe aradığını kaydetti. Gazoz envanteri oluşturabilecek bilgi ve belge seviyesine ulaştığını dile getiren Sönmezyurt, araştırmalarına göre gazozun 1860'larda Türk topraklarına girdiğini, Cumhuriyet döneminde Türkiye genelinde 3 bine yakın gazoz imalathanesi olduğunu söyledi. Sönmezyurt, "Gazoz haritası ve envanterini çıkartmak için çalışıyorum çünkü şu anda ulaşabildiğimiz eski gazozcular 70-80 yaşlarında. Onlardan bu meslekle ilgili bilgiler alamazsak gazoz kültürümüz tamamen yok olacak, kaybolup gidecek" diye konuştu.

ASKER GAZOZU BULMAK ZOR
Topladığı gazoz şişeleri ve kapaklar arasında en nadir ürünün "asker gazozları" olduğunu dile getiren Sönmezyurt, araştırmaları sırasında askerde gazoz imalathanesinde çalışıp daha sonra sivil hayatında imalathane açanlara rastladığını kaydetti. Sönmezyurt, eski gazozların pancar şekeri ve doğal memba suları kullanılarak üretildiğini belirterek, artık doğal üretim yapan gazoz fabrikası sayısının az olduğunu ifade etti. Gazozla özdeşleşen sinema sanatçısı Nuri Alço'nun kendileri için manevi bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Sönmezyurt, şöyle konuştu: "Filmlerdeki kötü karakterler normal yaşamlarında da halk tarafından çok sevilmezler. Hatta darbedildiklerine de şahit olduk ancak Nuri Alço ağabeyimiz sokağa çıktığı zaman anneler, babalar ve kızlı erkekli gençler sevgiyle etrafını sarıyor. Ççünkü Nuri Alço, filmlerinde gazoza ilaç koyarak uyutma sahneleriyle topluma bir mesaj veriyor. 'Buna dikkat etmezseniz başınıza kötü şeyler gelebilir' gibi."

İFTARLIK GAZOZ' A DANIŞMANLIK YAPTI
Hasan Sönmezyurt, Cem Yılmaz'ın rol aldığı "İftarlık Gazoz" filmi için konsept danışmanlığı yaptığını da ifade ederek, "1970'li yılları yansıtan bir film yaptıkları için o dönemdeki gazozhanenin, gazozcu ustasının giysileri ve o dönemdeki şişelerle ilgili bilgilerimizi paylaştık. Bir döneme ışık tuttu ve gazozu yeniden topluma hatırlattı. Bu nedenle çok mutlu olduk" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan'ın 70 bin gazoz kapağı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN