ODTÜ öğrencileri diploma almadan iş sahibi oluyor

Giriş Tarihi: 3.3.2016
ODTÜ öğrencileri diploma almadan iş sahibi oluyor

Rehber öğretmenlere verdiği eğitim seminerinde konuşan Prof. Dr. Sürücü, "Öğrencilerimizin 3'te 1'i mezun olmadan iş sahibi oluyor" dedi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektör Danışmanı Prof. Dr. Barış Sürücü, rehber öğretmenlere eğitim semineri vermek için Antalya'ya gitti. Üniversitelerindeki öğrencilerin yaklaşık 3'te 1'inin mezun olmadan iş bulabildiğini söyleyen Sürücü, "Yükseköğretim Öğrenci ve Personel Hareketliliği" faaliyeti kapsamında 2015 dönemi için Ulusal Ajans tarafından verilen hibede, Türkiye için ayrılan bütçenin yüzde 61'ini tek başına ODTÜ'nün aldığına dikkati çekti. Sürücü, bunun ODTÜ'nün uluslararası bir üniversite olduğunun en önemli göstergesi olduğunu kaydetti.

"YÜZDE 14'Ü ÜST DÜZEY"
ODTÜ bünyesindeki "Kariyer Planlama Merkezi" tarafından 2013'te mezun olan öğrenciler arasında profil araştırması yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Sürücü, "Araştırmaya göre mühendislik fakültesi mezunları 1 ay ile 2 ay arasında iş bulurken, eğitim fakültesi mezunlarını ise yaklaşık 2 ayda işe giriyor. ODTÜ öğrencilerinin mezun olmadan iş bulma oranı ise yüzde 30 civarında. Üniversitemiz mezunlarının yaklaşık yüzde 80'i eğitim gördükleri alanlarda işe giriyor" dedi. Barış Sürücü, ayrıca başka bir araştırmanın sonucuna göre de şirketlerde "üst düzey yönetici" olarak görev yapanların yüzde 14'ünün ODTÜ mezunu olduğu bilgisini de paylaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ODTÜ öğrencileri diploma almadan iş sahibi oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN