Geçmişin seslerini günümüze tasşıyor

Giriş Tarihi: 6.3.2016
Geçmişin seslerini günümüze tasşıyor

10 yaşındayken radyolara âşık olmuş Şenol Güldalı. Fizik öğretmeni olsa da bu ilgisi hiç bitmemiş. Güldalı şimdi radyo, pikap ve gramofonları tamir ederek yeniden hayat veriyor

Çocukken merak sardıgı radyo tamirciligini, farklı bir alanda meslek sahibi olmasına karsın hayatının bir parçası olarak benimsemis Senol Güldalı. 40 yasındaki fizik ögretmeni kurdugu küçük atölyede tarihi radyo, pikap ve gramofonları orijinaline uygun olarak restore ediyor. Radyolarla ilgilenmeye 10 yasında basladıgını ve o gün bugündür radyolardan, pikap ve gramofonlardan kopamadıgını dile getiren Güldalı, seslerine hayran oldugu bu cihazları yeniden çalısır hale getirmenin en büyük mutlulugu oldugunu ifade etti. Güldalı, fizik ögretmeni olmasına ragmen tamirciligi de çok büyük askla yaptıgını ve vazgeçemedigini belirterek, ögretmenlikten arta kalan zamanlarda topladıgı eski radyo, gramofon ve pikaplarla ugrastıgını söyledi.

BAŞTAN AŞAĞI RESTORE EDİYOR

Eski radyo, pikap ve gramofonlara olan ilgisi nedeniyle onların sadece arızalarını gidermedigini, aslında bastan asagı orijinaline uygun sekilde restore ederek yeniledigini anlatan Güldalı, "Tamircinin asıl isi, radyonun içini onarmaktır, pirincini parlatmak ya da cilasını yapmak bir tamircinin isi degil. Ben ise radyo daha güzel görünsün diye restorasyonunu da yapıyorum" dedi.


'ONARINCA MUTLU OLUYORUM'
Eski bir radyoyu tümüyle onarmak ve restore etmenin yaklasık 15 gününü aldıgını ifade eden Güldalı söyle konustu: "Radyoların orijinallerini bozmamaya çalısıyoruz. 1920'lerin gramofonlarının, 1970'lerin pikaplarının tamiratını, orijinalini bozmadan yapıyorum. Yaptıgım isten zevk almam gerekiyor. Çalısmayan radyo veya gramofonlar buraya getiriliyor. Onları onardıktan sonra dinledigimde mutlu oluyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geçmişin seslerini günümüze tasşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN