Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadın Yunuslar gece gündüz görev başında

Başkentin huzurunu sağlamakla görevli "Yunus" ekibinde görevli kadın polisler gece-gündüz, kar-kış demeden motosiklet üzerinde devriye görevi yapıyor

Giriş Tarihi: 8.3.2016
Kadın Yunuslar gece gündüz görev başında
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Motosikletli Polis Timleri Amirliği'nde görevli kadın polisler, başkentin huzur ve güvenliğini sağlamak için gece-gündüz, yağmur-çamur demeden çalışıyor. "Yunus" ekiplerinde görevli kadın polislerden Esra Mercimek ve Bilge Topsoy, ihbar geldiği zaman olay yerine ilk intikal eden polislerin "Yunuslar" olduğunu belirterek, "Yunus ekiplerinden kimsenin kaçamayacağını" söyledi.

"240 KM HIZ YAPIYORUZ"
Gazi Mahallesi'nde motosikletleriyle birlikte uygulama yapan "Yunus" kadın polis memurlarından Bilge Topsoy, bu mesleğin çocukluk hayali olduğunu ve bunun için çok çalıştığını belirterek, "En büyük hayalim buydu. Bu nedenle çok çalıştım çok şükür nasip oldu" dedi. Mesleğe başlamadan önce motor kullanmayı bilmediklerini, sonradan öğrendiklerini anlatan Topsoy, "Motor kullanmayı öğrenmek bir ay gibi bir zamanımızı aldı. Bizim kullandığımız motorlar güçlü motorlar, herkesin kullanabileceği motorlar değil. Bu motorlarla olay yerine zamanında yetişmek için saatte yaklaşık 220-240 kilometre hız yapıyoruz" diye konuştu.

"DESTEK GÖRÜYORUZ"
Topsoy, kadın olarak mesleklerinde hem zorluk hem de kolaylıklar yaşadıklarını belirterek, "Güç gereken yerlerde eksilerini yaşıyoruz mesleğin. Erkek meslektaşlarımızdan her türlü desteği gördüğümüz için onların sayesinde eksiklerimizi tamamlıyoruz. Her türlü destekçimiz oluyorlar" ifadelerini kullandı. Topsoy, her suçlunun etkisiz hale getirilene kadar tehlikeli olduğunu, kimin suçlu olup olmadığını ayırt etmenin zor olduğunu belirterek, "Dışarıdan baktığınızda suçlu gibi görünen bir insanın hiçbir dosyası olmayabiliyor" şeklinde konuştu.

'TEK AVANTAJIMIZ HIZLI OLMAMIZ DEĞİL'
Hem hızlı hem de sürekli sokaklarda olmalarının sağladığı avantajlar olduğunu belirten Topsoy şunları dile getirdi: "Tek avantajımızın motosikletle olay yerine çabuk gitmemiz olduğu düşünülüyor. Fakat biz sokak polisi olduğumuz için dışarıda vatandaşlarla iç içeyiz. Bu nedenle olaylara çok daha yakınız. Arabalı olsak trafik yüzünden gidemiyoruz. Motosiklette hem aralardan gidebiliyorsun hem de en hızlı şekilde ulaşabiliyorsun olay yerine."

'MESLEĞİ SEVİYORUZ'
Mesleğe ilk başladığında müdahaleler sırasında endişe ve korku duyduklarını ancak zamanla bunu atlattıklarını kaydeden polis memuru Esra Mercimek ise, "Suçluları illa ki yakalıyoruz. Bizden kaçabilecekleri bir yer yok" diye konuştu. Mercimek, "gösterişli" bulduğu mesleğini, zorluklarına rağmen çok sevdiğini dile getirerek şunları kaydetti: "İlk devriyeye çıktığımda endişe ve korku oluyordu ama bu sürekli hale gelince üzerinden atıyor insan. Çünkü kendine ve diğer arkadaşlarına güveni geliyor. Mesela bir olay olduğunda biliyorsun ki; anons geçtiğinde en fazla 3 dakika içinde yakın olan diğer ekipler oraya akın edecek ve seni kurtaracaklar. Bunun rahatlığı oluyor tabii. Kadınlar için zorlukları olan bir meslek ancak bizi çok mutlu eden tarafları da var. Bu nedenle zorluklarını hiç düşünmüyorum." Mercimek, polislerin erkek olmasına çok alışan vatandaşların da kendilerini gördüğünde şaşırdığını ifade etti.

'BELLİ BİR YAŞTAN SONRA MOTORA BİNMEMİZ ZOR'
Belli bir yaştan sonra motora binmenin zor olması nedeniyle mesleğin sonuna kadar "Yunus" ekibinde olamayacaklarını dile getiren Mercimek, "Belli bir yaşa kadar bu alanda çalışırız. Zaten sonrasında motora binmemiz ve hızlı olmamız biraz zorlaşır. Bu yüzden ömür boyu bu birimde çalışmamız mümkün değil" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın Yunuslar gece gündüz görev başında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN