Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal belediyeciliğin en iyi örneği Mamak

Giriş Tarihi: 8.3.2016
Sosyal belediyeciliğin en iyi örneği Mamak

Kadın ve çocukların en büyük destekçisi olan Mamak Belediyesi ilçedeki bütün vatandaşlara eşit hizmet ulaştırıyor

Mamak'ta bulunan aile merkezlerinde kadınlar birçok kursta eğitim görüyor. Aile merkezlerinde düzenlenen kurslar arasında ahşap boyama, tel kırma, şiş dantel, alüminyum rölyef, iğne oyası, okuma yazma gibi kurslar bulunuyor. Ayrıca kadınlardan gelen talepler doğrultusunda Arapça, İngilizce, bilgisayar gibi kurslarda düzenleniyor. Son derece kapsamlı olarak inşa edilen aile merkezleri bünyesinde konferans salonu, spor salonu ve kreş de bulunuyor. Özellikle aile merkezi bünyesinde bulunan kreşler çeşitli kurslara katılan Mamaklı annelerin imdadına yetişiyor.

BİNLERCE ÖĞRENCİYE EĞİTİM DESTEĞİ

Mamak Belediyesi Bilgi Evleri'nden binlerce Mamaklı öğrenci faydalanıyor. Uzman hocalar tarafından verilen branş dersleriyle Bilgi Evleri Mamaklı öğrencilere tam bir eğitim desteği sağlıyor. Mamak'ın çeşitli noktalarında hizmet veren 13 Bilgi Evi bulunuyor. Türkçe, İngilizce, matematik, sosyal bilgiler gibi branş dersleri uzman hocalar tarafından veriliyor. Kütüphane ve bilgisayar sınıfları da bulunan bilgi evleri öğrencilere yönelik ders harici çeşitli organizasyonlar, geziler, kültürel faaliyetlerde düzenliyor. Belediye, ilçede yeni bebek sahibi olan ailelerin de sevincini paylaşıyor. 2013 yılından bu yana devam eden 'Hoş Geldin Bebek' kampanyasıyla çocuk sahibi olan ailelere 'Hoş Geldin Bebek' paketi teslim ediyor. Belediye engelli vatandaşların hastanelere ulaşımlarını da özel olarak hazırladığı engelli nakil aracıyla gerçekleştiriyor. Her yıl düzenli olarak binlerce vatandaşa evde sağlık hizmeti ulaştıran belediye, hasta, yatağa bağımlı, kimsesiz ve yaşlılara yönelik sürdürülen evde muayene ve sağlık hizmetinden 2009'dan bu yana 50 bin kişi faydalandı.

10 BİN AİLE ZİYARET EDİLDİ
Mamak Belediyesi ilçede cenazesi olan vatandaşları ziyaret ederek acılarını paylaşıyor. Taziye ekibi Mamak'ın en ücra noktalarına kadar ulaşarak cenaze evinde Kuran okuyor. Cenaze evi için özel olarak hazırlanan pakette cenaze sahiplerine teslim ediliyor. 2011'de başlayan hizmetle birlikte bu güne kadar da 10 bin haneye ziyaret gerçekleştirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal belediyeciliğin en iyi örneği Mamak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN