Esnaf yaşadığı dehşeti anlattı

Patlama öncesinde her akşam olduğu gibi rutin işlerini yapan esnaf, dehşetin ardından neler yaşadıklarını anlattı

Giriş Tarihi: 16.3.2016
Esnaf yaşadığı dehşeti anlattı
Atatürk Bulvarı'ndaki terör saldırısının harabeye çevirdiği Kızılay Meydanı'nda hayat normale dönmeye başladı. Patlamanın etkisiyle hasar gören dükkânlarda tadilat sürerken, yanarak kullanılamaz hale gelen üst geçitte ise çalışmalar sürüyor. Bulvarda camları kırılan dükkânlar da hızla tamir ediliyor. Polis tarafından çekilen brandalarla kapatılan dükkânlarda hummalı bir tadilat devam ediyor. Bazı esnaf da hasar gören dükkânını, diğer esnaf arkadaşlarının dayanışmasıyla onarıyor. Öte yandan patlamayla birlikte ağır hasar gören bazı iş yerlerine vatandaşların Türk Bayrağı astığı görülüyor.

"BİR YAPRAK HAYATIMI KURTARDI"
Patlamanın yaşandığı noktada büfe işleten Ramazan Çelik, dağılan ekmek teknesini toparlamaya çalışıyor. Patlamanın ardından tüm rafların indiğini, büfenin adeta başına yıkıldığını söyleyen Çelik, "Sarsıldık, yıkıldık. Biz çok şükür iyiyiz ama onca can gitti, çok üzgünüz" diye konuştu. Bulvar üzerindeki süs havuzları ve alanın bakımından sorumlu olan Bayram Canan da patlamanın yaşandığı akşam işinin başında olduğunu ve bir ağaç yaprağı sayesinde hayatta kaldığını söyledi. Yaşadığı korkulu anları anlatan Canan, "O akşam gececiydim, tüm bulvarı temizlemiştim. Ancak 4'lü havuzların birinde yapraklar düşmüştü, bunları da alıp gideyim dedim. Yaprağı almak için karşı tarafa geçtim. Eğildiğim anda büyük bir gürültü ile yere düştüm, 3-4 metre sürüklendim. Eğer o yaprağı almak için yolumu değiştirmeseydim şimdi hayatta olmayacaktım. Yıllardır orada çalışıyorum ancak o günkü kalabalığı hiç görmedim. İşitme yetimi kaybettim ancak hainlere inat işimin başında olacağım. Bu vatan bizim, ölürüz ancak terk etmeyiz" diye konuştu.

MISIR HAZIRLARKEN ŞARAPNEL GELDİ
Büfeci Ramazan Çelik, "Çok güzel bir akşamdı, hava iyiydi, gençler neşeliydi, mısır, gazoz istediler verdim. Sonra bir bayan da mısır istedi, büfeye geçtim. Hazırlarken büyük bir ses oluştu. Mısır hazırladığım bayanın boğazına şarapnel parçası saplandı. Mısırı bıraktım hemen yardım etmeye başladım. O ara ne olduğunu anlayamadık. Cam parçaları saçıldı, dükkânım başıma yıkıldı sanki. Tüm raflar indi. Sarsıldık, yıkıldık. Çok şükür biz iyiyiz ama onca can gitti. 50 bin TL'lik bir zararım var ama derdim değil. Gençlerimizi kaybettik. Yıkılmadık, ayaktayız, hainlere fırsat vermeyeceğiz, bulvarda çalışmaya devam edeceğim" diye konuştu.

VATAN BİZİM CANIMIZLA SAVUNURUZ
Çiçekçilerde bombanın etkisiyle çiçek ve rafların yerlere indiğini belirtti. Çiçekçi esnafı, yıkılan duvar ve raflarını onarırken, dükkânlarını da komple tadilattan geçirdiler. Metro altında dükkân camları kırılan ve duvarları inen esnaf da hasarlarını tespit edip, onarıma başladı. Kırılan cam ve lambalar tekrardan takıldı. Öte yandan patlamanın gerçekleştiği alanda bazı esnafların çevrelerinde toplanan insanlara yaptığı sağduyu çağrıları da dikkat çekti. Vatandaşlara terör konusunda tek yürek olma çağrısında bulunan esnaflar, "Oyuna gelmeyelim, gidelim. Korkudan sinelim istiyorlar. Ancak bu vatan bizim, canımızla savunuruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnaf yaşadığı dehşeti anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN