Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Miniklerin ‘ilk nefes’ heyecanı

Bir anaokulunda normal gelişimini sürdüren çocuklarla bir arada eğitim gören engelli öğrenciler, doğa ve hayvan sevgisinin kazandırılmasına dönük proje kapsamında, bir canlının dünyaya gelişine tanık oluyor

Giriş Tarihi: 22.3.2016
Miniklerin ‘ilk nefes’ heyecanı

Milli Eğitim Vakfı Gökkuşağı Anaokulu ile Ankara Süs Tavukları Kümes ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği işbirliğinde yürütülen "Kanatlı Öğretmenler Projesi" kapsamında, süs tavuğu yumurtalarının 21 gün boyunca gelişimi, kaynaştırma sınıflarındaki çocukların gözlemine sunuluyor.
Anaokulunda normal gelişimini sürdüren çocuklarla bir arada eğitim gören engelli öğrenciler, doğa ve hayvan sevgisinin kazandırılmasına dönük proje kapsamında, bir canlının dünyaya gözlerini açışına tanık oluyor.
Proje çerçevesinde öğrencilere civcivin oluşumu ve aşamaları konusunda görseller eşliğinde teorik bilgiler de veriliyor. Sınıflarındaki kuluçka makinesinde 21 günlük gelişim sürecinin ardından yumurtadan civcivlerin çıkışına şahit olan çocuklar, gördükleri karşısında heyecan, şaşkınlık ve sevinci bir arada yaşıyor.

SEVGİYİ PEKİŞTİRECEK
Ankara Süs Tavukları Kümes ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği Başkanı Emin Gökgöz, doğa ve hayvan sevgisinin küçük yaşlarda kazanıldığını, bu nedenle çocuklara canlıların dünyaya gelişlerini gözleriyle görmelerinin canlılara duyulan sevgiyi pekiştireceğini düşünerek projeyi hazırladığını belirtti.
Anaokulu yöneticileriyle yaptıkları görüşmeler sonucunda projenin yararlı olacağı kanaatine varıldığını anlatan Gökgöz, bunun doğrultuda kuluçka makinesi ve yumurtaları okula getirdiklerini ve civcivlerin gelişimi için gerekli 21 günlük süreci çocuklarla birlikte takip ettiklerini söyledi. Gökgöz, öğrencilerin büyük ilgi gösterdiğini ve engelli öğrencilerin velilerin projeden memnuniyetini sık sık dile getirdiğini ifade ederek, "Civcivlerin kabuğundan çıkarak ilk nefeslerini almaları ve sonrasında çocukların yaşadığı muhteşem heyecan, mutluluk çocuklara, öğretmenlere, velilere duygu dolu, harika anlar yaşattı" dedi.
Kanatlı Öğretmenler Projesi ile de hem engelli öğrencilere farklı bir deneyimi yaşatmaya hem de normal gelişimini sürdüren çocukların eğitimine katkıda bulunmaya çalıştıklarını dile getiren Okul Müdürü Semih Özen, projenin başarılı sonuçlar vermesinden ve ilk meyvelerini almaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi. Özen, kuluçka makinesinden çıkan civcivler için okul bahçesinde kümes oluşturarak, hayvanların bakımı konusunda çocuklara sorumluluk aşılamaya çalışacaklarını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Miniklerin ‘ilk nefes’ heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN