Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye’nin nakil üssü Ankara

Nakilde dünya literatürüne adını yazdıran “Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi”, Türkiye’nin nakil üssü oldu. 1 yılda 4 bin 200 nakil yapılan hastane, yüzde 88 başarıyla alanında birinci

Türkiye’nin nakil üssü Ankara

Kamu Hastaneleri 1. Bölge Genel Sekreterliği Yüksek İhtisas Hastanesi, kalp, karaciğer, böbrek nakillerinin ardından akciğerde de dünyada ilk sıraya yerleşti. 2015 yılında 4 bin 200 nakil gerçekleştiren hastane, akciğer naklinde yüzde 88 başarı ile alanında birinci oldu. Ülkemizde son üç yıldır yapılan akciğer nakli konusunda açıklamalarda bulunan Akciğer Nakli Sorumlu Uzmanı Doç.
Dr. Erdal Yekeler, 3 yılda, 33 yıldır alanda nakil yapan Avrupa'yı geçtiklerini söyledi.

AVRUPA'YA 33 YILLIK FARK
Yekeler, "2013 yılından bu yana akciğer nakilleri yapıyoruz, yani 3 yıllık bir geçmişimiz var ülke olarak. Avrupa'daki merkezleri kısa sürede yakaladık, hatta geçtik.
Avrupa 33 yıldır akciğer nakli yaparken biz 3 yılda onları geride bıraktık. 2015 yılında 4 bin 200 nakil yaparak, akciğer naklinde yüzde 88 başarı elde ettik. Diğer merkezlerle kıyasladığımızda bu en iyi kalite. Bu başarımızda hastanemizin nakil deneyiminin çok eski olması, nakil konusundaki fiziki alt yapı ve yeterliliği etkili oldu. Şu anda Türkiye'de aktif üç hastanede yapılıyor ve bunların en başarılısı Yüksek İhtisas" diye konuştu.

HASTA BAŞINA 400 BİN EURO
Söz konusu başarı ile dünyanın sayılı ülkelerinin elinden nakilleri aldıklarını belirten Yekeler, "2013'ten önce hastalar Avusturya Viyana Hastanesi'nde 400 bin Euro'ya nakil oluyordu. Biz hem sağlığımızı hem de paramızı kurtardık" diye konuştu. Yekeler, "2009'a kadar Türkiye'de hiç akciğer nakli yapılmadı. Sağlık Bakanlığı bize yetki vermeden önce Türkiye'deki hastalar nakil için Viyana'nın yolunu tutuyordu.
Devlete yüz binlerce Euro'ya mal oluyordu. Yüzlerce akciğer hastasını ölümden kurtardık.
45 hasta bu şekilde nakil oldu, her bir hastanın ülkemize maliyeti 400 bin Euro. Biz bu paranın yurtdışına gitmesini istemedik, uzun uğraşların sonunda akciğer nakillerini ülkemize kaydırdık. Artık bizden Viyana'ya hasta gitmiyor hatta oradan bize geliyor" ifadelerini kullandı.

Sağlık turizmi Ankara'ya kaydı
Doktor Yekeler, nakildeki uluslararası başarılarının dünya üzerindeki sağlık turizminin merkezini Ankara'ya kaydırdığını söyledi. Yekeler, "Şu anda yurtdışındaki Türkler başta Avrupa'dan yüzlerce hasta, nakil olmak için hastanemize geliyor.
Nakil konusundaki başarımız sağlık turizmine de ciddi katkı sağladı. Akciğer nakli diğer nakillere göre çok pahalı bir işlem. Organın çok çabuk yıpranması bunda etkili. Öte yandan akciğer nakillerindeki en büyük problem donör kısıtlılığı.
Hedefimiz, yıllık akciğer nakli sayımızı artırmak, canlı akciğer naklini bir an önce başlatmak. Çünkü diğer türlü kadavranın akciğeri çoğunlukla tükenmiş oluyor ama nakli canlıdan yaparsak birçok hasta hayat olmuş olacak. Yıllık 500 akciğer nakli yapılması gereken hasta var ve bu sayı her geçen gün de artıyor" diye konuştu.

9 yıldır evinden çıkamıyordu
KOAH hastası olan ve yaklaşık 9 yıldır nakil bekleyen Muzaffer Kalender (57) hastanedeki başarılı nakille sağlığına kavuştu. İlk akciğer nakli olan Kalender, 9 yıldır evinden çıkamıyordu.
Sağlığına kavuştuktan sonra, en büyük hayali olan Türkiye turunu da gerçekleştirdi.

Akciğer geri kazanılacak
Yekeler, tıp dünyasına damga vuracak yepyeni bir gelişmenin de müjdesini verdi. Akciğer naklindeki çabuk bozulma ve yoğun bakım ortamında kaybedilen akciğeri geri kazanabilmek için bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi.
Yekeler, "Akciğer perfizyonu adı verilen bu yöntemle, donör kısıtlılığını aşacağız. Akciğeri 4 saatlik bir süre içerisinde geri kazanıp iyileştireceğiz. Bu şekilde donör sayımız yüzde 30-40 artacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin nakil üssü Ankara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN