Büyükşehir yaşlı dostu

Büyükşehir Yaşlılara Hizmet Merkezi yaklaşık 47 bin yaşlı üyesine belirli periyotlarla sağlık, temizlik ve evde bakım hizmeti veriyor

Giriş Tarihi: 23.3.2016
Büyükşehir yaşlı dostu

Sosyal ve kültürel alanda örnek projelere imza atan Ankara Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştirdiği etkinliklerle, yaşlıların keyifli ve huzurlu zaman geçirmelerini sağlarken, sağlık, temizlik ve evde bakım hizmetleriyle de yaşlıl ara günlük hayatlarında destek oluyor.
Psiko-sosyal ve ekonomik olarak uzmanlar tarafından yapılan incelemelerin ardından, yaşlılar, hizmetlerden yararlanabilmeleri için prosedür gereği Yaşlılara Hizmet Merkezi'ne üye yapılıyor. Merkezin 46 bin 931 yaşlı üyesi bulunuyor.
Merkeze üye olan, özellikle ailelerinden ve çocuklarından çeşitli nedenlerle yardım alamayan yaşlılara, imkânlar ölçüsünde Büyükşehir Belediyesi tarafından maddi ve manevi destek veriliyor. Günde en az 100 üyeye temizlik hizmeti, 15 üyeye evde sağlık,10 üyeye evde psikolojik destek ve 5 üyeye de bakım-onarım hizmeti veren Büyükşehir Belediyesi Yaşlılara Hizmet Merkezi, talep edildikçe, kimsesi olmayan yaşlılara yemek hizmeti, vücut temizliği hizmeti ve yine talep edilmesi halinde tüm üyelerine berber hizmeti veriyor.

GÖNÜLLERİNCE GEZİYORLAR
Yaşlılar, şehir içi ve dışına ücretsiz düzenlenen çeşitli etkinliklerle de tarihi yerleri, doğal güzellikleri görmenin tadını çıkarıyor. Bugüne kadar 3 bin 545 yaşlının misafir edildiği Akçakoca, Akçay ve Kesikköprü kamplarından, yaşlılar her yıl 1 hafta boyunca yararlanıyor. Denizin doğayla buluştuğu kamplarda gönüllerince eğlenen yaşlı vatandaşlar, başta Çanakkale Şehitliği olmak üzere bölgelerin tarihi yerlerini de görme imkânı buluyor.

BİLİŞİMLE TANIŞIYORLAR
2015 içinde 2 bin 51 üyeye hizmet veren Bilgi Erişim Merkezi'nde yaşlılar, teknolojik yeniliklerle tanışıyor. Cinnah Caddesi üzerindeki Kırkpınar Alt Geçidi'nde "ücretsiz" olarak hizmet veren ve Başkentli yaşlıların büyük ilgi gösterdiği Yaşlılar ve Gençler Bilgi Erişim Merkezi'nde de yaşlı üyelerin teknoloji ve yeniliklerden haberdar olmaları sağlanıyor.

HUZUR VE EĞLENCE BİR ARADA
Büyükşehir Belediyesi Yaşlılar Lokali ise Ankara'da yaşayan tüm yaşlıların, boş zamanlarını, güvenli ve huzurlu ortamlarda kaliteli etkinliklerle değerlendirmelerini sağlıyor. "Sağlık, rehberlik, refakat ve danışmanlık hizmetleri, sosyal ve kültürel etkinlikler, bilgisayar, satranç, müzik ve resim kursları, kütüphane okuma salonu, masa tenisi, bilardo, air hockey, mini golf, şiir kulübü" gibi hizmetler, sosyal ve kültürel faaliyetler ücretsiz yürütülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir yaşlı dostu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN