Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkentin 4 bin 500 ton çöpü elektriğe dönüşüyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Dönmez, 4 bin 500 ton çöpün büyük bölümünün elektriğe dönüştüğü Sincan'daki tesisi gezdi

Giriş Tarihi: 25.3.2016
Başkentin 4 bin 500 ton çöpü elektriğe dönüşüyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Çadırtepe Katı Atık Depolama ve Bertaraf Tesisi'nde incelemelerde bulundu. Dönmez ile Yılmaz, Sincan'da çöpün enerjiye dönüştürüldüğü, 30 megavatsaat kurulu güç kapasiteye sahip tesis hakkında yetkililerden bilgi aldı. ITC Katı Atık Yönetim Şirketi yöneticisi Ali Kantur yaptığı sunumda, başkent elektriğinin yüzde 3'lük kısmının bu katı atık bertaraf tesisleriyle üretildiğini belirterek, Çadırtepe tesisi gazlaştırma ünitesinin devreye alınması ve tam kapasiteyle çalıştırılmasının ardından Ankara'nın elektrik ihtiyacının yüzde 7'lik kısmının bu tesisten sağlanabileceği söyledi. Ankara'nın günlük çöp üretiminin 4 bin 500 ton olduğunu, bunun bin 500 tonunun Mamak'taki tesislerinde bertaraf edildiğini anlatan Kantur, "Sincan Çadırtepe tesisiyle birlikte kalan 3 bin tonluk çöp de bertaraf edilerek elektrik üretilmeye başlandı. Çöplerden, tıbbi atıklardan ve tehlikeli atıklardan elde edilen organik kaynaklar biogaz olarak kullanılıyor diğer atıklar ise termal yöntemlerle yakılarak ve ileri teknoloji ile gaza dönüştürülerek elektrik üretilebiliyor" diye konuştu.

TAMAMEN YERLİ
Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, yerli imkân ve teknolojiyle geliştirilmiş tesisin heyecan verici olduğunu ifade ederek, "Tamamen yerli mühendislik çalışması bir ürünle karşı karşıyayız. Uzunca bir süre Ar-Ge yapılmış, neredeyse yüzde 100 yerli bir tesisle karşı karşıyayız. Bu ülkemiz açısından son derece sevindirici" dedi. Atıkların bertaraf edilirken bunların enerjisinden istifade etmenin veya yeniden geri kazanmanın ekonomik katkısına dikkati çeken Dönmez, teknolojinin diğer ülkelere de rahatlıkla ihraç edilebileceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkentin 4 bin 500 ton çöpü elektriğe dönüşüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN