Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknolojik gelişim trafiğe de yaradı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, başkentte hayata geçirdiği yeşil dalga, loop dedektör ve dinamik kavşak kontrol sistemleri ile daha akıcı bir trafik oluşturmayı hedefliyor

Giriş Tarihi: 29.3.2016
Teknolojik gelişim trafiğe de yaradı
Büyükşehir Belediyesi; daha akıcı, rahat ve sorunsuz kent içi ulaşım için teknoloji ve bilişim alanındaki gelişmeleri de kullanarak, çok sayıda yeni sistemi başkent trafiğine entegre ediyor. EGO Genel Müdürlüğü, bu kapsamda bir yandan çizgi ve trafik işaretleri çalışmalarını sürdürürken, diğer yandan da trafik akışının daha rahat ve kolay olması için projeler geliştirmeye ve uygulamaya devam ediyor. EGO Genel Müdürlüğü'nün, Ankara'nın yeni ilçeleri de dahil olmak üzere toplam 25 ilçesinde son teknolojik cihazlar kullanıyor.

20 BİN KONTROL YAPILIYOR

Başkent cadde ve bulvarlarında 817 sinyalize kavşak bulunuyor. Bunların 457'si, merkezi bilgisayar sistemiyle kontrol ediliyor ve meydana gelen arızalar anında tespit edilerek hızla gideriliyor. Ayrıca bu sistem sayesinde yayalar ya da taşıtlar için gerekli süre düzenlemeleri de anında yapılabiliyor. Her yıl yaklaşık 50 kavşağa sinyalizasyon sistemi kuruluyor ve tüm sinyalize kavşak alanlarının bakım ve onarımları için yılda ortalama 20 bin kontrol yapılarak, teknik ya da trafik kazaları nedeniyle ortaya çıkan arızalar ivedilikle gideriliyor. Görme engelli yayaların, trafikte hareketlerini kolaylaştırmak amacıyla 215 kavşakta da akustik yaya uyarı sistemi bulunuyor.

TÜM ANKARA'DA OLACAK

Sürücülerin trafik akışında beklemelerini azaltmak, yakıt ve zaman tasarrufu sağlamak amacıyla 20 arter ve 102 kavşakta "yeşil dalga uygulaması" yapılıyor. Bu sistem sayesinde sürücüler hız sınırlarına uymaya teşvik edilerek, güvenli ve konforlu bir ulaşım düzeni temin ediliyor. Örneğin bu sistemin kullanıldığı caddede belirtilen hız sınırında seyir eden bir otomobil hiçbir kırmızı ışığa takılmadan yoluna devam ediyor. Vatandaşlar tarafından da olumlu karşılanan bu sistemin tüm Ankara'da kullanılması için çalışmalar başlatıldı.

Dinamik kavşak kontrol sistemi
4 kavşakta uygulanan Dinamik Kavşak Kontrol Sistemi ile kavşaktaki mevcut araç yoğunluğuna göre sinyal süreleri optimize edilerek, anlık trafik yoğunluğuna göre sinyal süreleri belirlenebiliyor. Bu sistem, Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı üzeri kavşaklar ile Beşevler Kavşağı'nda uygulanıyor.

Loop dedektör
"Loop dedektörler" ile kavşaklarda kırmızı ışıkta bekleme süresi en aza indirilerek, trafik akımının gereksiz yere kesilmesi önleniyor. Kentin tüm genelinde uygulanması hedeflenen loop dedektörlerle boş olan yolda gereksiz yere kırmızı ışıkta zaman geçirilmesinin önüne geçilecek.

Trafik izleme kameraları
Başkentin 65 noktasında bulunan 158 kamerayla, başta Kızılay, Ulus, Akay, Atakule, Tandoğan kavşakları olmak üzere Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, Mevlana Bulvarı ve 1071 Malazgirt Bulvarı gibi ana arterlerin trafik durumu sürekli olarak merkezden izleniyor.

Değişken mesaj sistemi
LED ekranlarla, sürücüler hem önceden uyarılıyor hem de trafik durumuna göre yönlendirmeleri yapılıyor. Smart Sensörlerle ayrıca trafik sayımları ile sürücülerin seyahat süreleri hesaplanıyor.

162 ayrı noktaya TEDES geliyor
Büyükşehir Emniyet Müdürlüğü arasında "kırmızı ışık ihlal tespit sistemi, hız ihlali tespit sistemi ve yasak park tespit sistemleri" kurulmasına yönelik yer tespiti çalışmaları da yapıldı. 162 noktada sistemin kurulması için ön imzalar atıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknolojik gelişim trafiğe de yaradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN