Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beş yılda binlerce gecekondu yıkıldı

Büyükşehir, kentsel dönüşüm kapsamında son 5 yılda 4 bin 571 gecekondu, bina ve metruk yapıyı yıktı. Büyük yapıların ı, geri dönüşüm malzemeleri karşılığında gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 4.4.2016
Beş yılda binlerce gecekondu yıkıldı
Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, son 5 yılda 4 bin 571 gecekondu, bina ve metruk yapının ını gerçekleştirdi. Fen leri Dairesi Başkanlığı, 2011 yılında 404, 2012 yılında 813, 2013 yılında bin 555, 2014 yılında 662, 2015 yılında da bin137 gecekonduyu yıkarak yerlerine Büyükşehir'in yapacağı modern konut ve iş alanlarına yapılacağı alan açtı.

ÖZEL ŞUBE KURULDU
Kentsel dönüşüm projelerinin hızlı, güvenli ve ekonomik şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla da Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı bünyesinde 2015 yılında Tahliye ve Yıkım Şube Müdürlüğü kuruldu. Uzman yıkım personelinden oluşan bu şubenin 2015 yılında yıktığı bin 137 gecekonduyla birlikte, Büyükşehir Belediyesi'nin son 5 yılda yıktığı gecekondu, bina ve metruk yapı sayısı 4 bin 571 olarak gerçekleşti. Yine aynı müdürlükçe 2016 yılının ilk 3 ayında 429 gecekondu ve metruk bina yıkımı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı Tahliye ve Yıkım Şube Müdürlüğü uzman personellerince yürütülen yıkım çalışmalarında 2016 yılı mart ayı sonu itibari ile Altındağ Hacıbayram- Hıdırlıktepe- Atıfbey-İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi'nde 46, dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projeleri arasında gösterilen Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi'nde ise bin 220 gecekondu güvenli bir şekilde yıkıldı. Bu yıkım çalışmalarının yanı sıra 2015 yılında Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olup içinde kiracısı olan iş yerlerinden tahliyesine karar verilen 18 büfe ve işyeri, 2016 yılında da 15 büfe ve iş yerinin tahliyesi yine Tahliye ve Yıkım Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. Bala ilçesinde 2007 yılında meydana gelen depremde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca "ağır hasarlı" raporu tutulup yıkımına karar verilen 900 adet yapıdan 41'inin yıkımı Büyükşehir Belediyesi ekiplerince 2015 yılında gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 2016 yılında da Bala ilçesindeki deprem hasarlı konutların yıkımına Tahliye ve Yıkım Şubesi ekiplerince devam edileceğini bildirdi.

SÖZLEŞME İLE YIKILIYOR
'nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinin uygulandığı Mamak ve Altındağ'da, Büyükşehir Belediyesi, önce gecekondu sahipleriyle sözleşme imzalayarak ilk adımı atıyor. Gecekondu sahipleri tarafından elektriği ve suyu kestirilen gecekonduların Büyükşehir Belediyesi'ne devrinden sonra da yıkım programına dahil edilerek birer birer yıkılıyor.

GÜNDE ORTALAMA 10 YIKIM YAPILIYOR
Büyükşehir'in Altındağ ve Mamak'taki kentsel dönüşüm projelerinde, günde ortalama 10 gecekondunun yıkımı gerçekleştiriliyor. Büyükşehir, tahliye ve yıkım çalışmalarında kendi personelinden yararlanıyor. Ekipler, iş makinelerinin çıkamadığı sarp yamaçlarda, güç şartlar altında yıkımları gerçekleştiriyor. Tahliye ve Yıkım Şubesi ekipleri, yol açma faaliyetleri sırasında kamulaştırılan yapıları ortadan kaldırarak ulaşım ağının genişlemesini, tarihi eserleri kapatan yapıları ortadan kaldırarak da tarihi yapıları turizme kazandırıyor.

YIKIM MALİYETİ YÜKLENİCİ FİRMAYA
Büyük yapıların yıkımı, ihale yoluyla, yüklenici firmalara yıkımdan çıkan geri dönüşüm malzemeleri karşılığında yaptırılıyor. Geri dönüşüm malzemelerinin maddi değerinin, yıkım bedelinin üstünde çıkması halinde de bu para belediyeye gelir olarak kaydediliyor. Büyükşehir Belediyesi, geri dönüşüm malzemeleri karşılığında yaptırılan üç yıkım ihalesinden yaklaşık 750 bin TL gelir elde etti. Büyükşehir bu yolla Çankaya'da 3, Yenimahalle'de 41 bina ile 2 üst geçit, Altındağ'da 1, Kalecik'te Eşme dere Köprüsü ve eski Kalecik Belediyesi hizmet binasını tek kuruş harcamadan yıktırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beş yılda binlerce gecekondu yıkıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN