Liseli gençlerden okula 150 metrelik ‘ Sokağı’

Yenimahalle Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetimi, ’ye gidemeyen öğrenciler için okula 10 metrelik Çanakkale Sokağı inşa ettirdi

Giriş Tarihi: 4.4.2016
Liseli gençlerden okula 150 metrelik ‘Çanakkale Sokağı’
Başkentin başarılı liselerinden Yenimahalle MTAL, Türkiye'de ilk kez ' Savaşı'nı okulda müzeleştirdi. 150 metrelik alana inşa edilen 'Çanakkale Sokağı'nda, savaşa damgasını vurmuş tüm olaylar üç boyutlu olarak canlandırıldı. Açılış Çanakkale Zaferi'nin 101. yıl dönümünde gerçekleştirilen sokak hakkında SABAH 'ya bilgi veren okul müdürü Orhan Yılmaz, "Çanakkale'ye gidemeyen yavrularımızsın hayalleri gerçek oldu" dedi. Yılmaz, "Son zamanlarda yaşanan terör saldırıları, vatanımızın birlik ve bütünlüğümüze yapılan saldırılar bizi harekete geçirdi, böyle bir çalışmayı yaptık. Amacımız, bu günlerde yeni nesile vatan sevdası ve millet bilincini aşılamak. Yine okullardaki kavga ve şiddet problemine de panzehir olacağını düşündük. Tarihimizi okulumuzda yaşatıyoruz. Öğrencilerimiz bu sokaktan her geçtiklerinde bir ve beraber olmanın ne demek olduğunu hissedecekler. Her öğrencimizi Çanakkale'ye götüremedik ama Çanakkale'yi okulumuza getirdik. Tarihimizi yaşayarak öğrensinler diye sokağın yapımında ağırlıklı olarak öğrencilerimize görev verdik" diye konuştu.

YAPIMI BİR YIL SÜRDÜ
Öğrenciler ve öğretmenlerin yapımın tüm aşamalarında görev aldığı proje, bir yılda tamamlandı. Sokağın tüm masraflarını okulun mezun öğrencilerinin üstlendiğini belirten Yılmaz, "Girişine Çanakkale Savaşı, cephelerden video filmlerin yayımlandığı dev bir sinevizyon koyduk. Sokakta yer alan resimler ve tabloları ressam öğretmen ve öğrencilerimiz birlikte yaptı. İstiklal Marşımız, Seyit Onbaşı, Nusret Mayın Gemisi, yemek yiyen askerler gibi birçok tarihi olayın canlandırıldığı sokakta, dönemin eşyaları, orijinal top gülleri, savaş malzemelerini de sergiliyoruz. Anıtkabir'deki müzelerden esinlenerek yaptığımız sokakta cephelerimizi üç boyutlu ve ışıklarla canlandırdık. Bir duvarı cepheden yazıla mektuplara ayırdık" dedi. Çalışmalarının büyük beğeni topladığının söyleyen Yılmaz, "Ankara Milli Eğitim Müdürümüz Erol Bozkurt projemizi çok beğendi ve diğer okullarda da hayata geçirilebileceğini söyledi. tarafından düzenlenen yenilikçiler ödülü için başvuracağız" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liseli gençlerden okula 150 metrelik ‘Çanakkale Sokağı’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN