Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÇİM’den önemli hizmet

Çocuk İzlem Merkezi Klinik Sorumlu Hekimi Bilginer “Amacımız istismar vakalarında çocuğu teşhir etmeden ve daha fazla yaralanmasını engelleyerek tedavilerini yapmak” dedi

Ankara ÇİM’den önemli hizmet
Kamu Hastaneleri 3. Bölge Genel Sekreterliği'ne bağlı olarak Yenimahalle Hastanesi'nde hizmet veren 'nin ilk Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) kapılarını SABAH 'ya açtı. Hastanenin içerisinde özel bir bölümde yüksek güvenlik teknolojisiyle hizmet veren merkezde; ÇİM nedir, ne iş yapar, devletin rolü, önemi ve verilen hizmetlere dair birçok soruya cevap bulduk.

27 ÇİM'DEN İLKİ
Sağlık Bakanlığı çatısı altında devlet hastanelerinde hizmet veren 27 ÇİM'den ilki olan Ankara ÇİM'le ilgili bilgi veren Klinik Sorumlu Hekimi Çilem Bilginer, "Pilot olarak kurulan 'nin şu anda en yoğun hasta kabul eden Ankara ÇİM'de, çocuk istismarı, cinsel istismar, cinsel taciz ve cinsel saldırıya uğrayan çocuklara bakıyoruz. Tüm adli, tıbbi ve sosyal işlemler bu merkezde yapılıyor. Adalet, Aile ve Sosyal Politikalar ile Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm bakanlıklarla koordineli çalışıyoruz. Amacımız; istismar vakalarında çocuğun teşhir edilmeden ve daha fazla yaralanmasını engelleyerek gerekli tedbir ve tedavileri yapmak" diye konuştu.

GÜVENLİK ÜST DÜZEY
Bilginer, "Vaka buraya direk başvuruda bulunamıyor, önce emniyetle irtibat kuruyor oradan savcı talimatıyla bize ulaşıyor. Yani ÇİM'ler savcı talimatıyla gelen vakalara bakıyor. Çocukların güvenlik riski olduğu için bu merkezler hastaneler içinde isimsiz, özel alanlarda bulunuyor. Çocukların sosyal ortama tekrardan adapte olabilmeleri için gerekli adli, tıbbi destekler verildikten sonra sosyal rehabilite de başlıyor" şeklinde konuştu.

"FARKINDALIK ARTTI"
Yılda ortalama bin vakaya baktıklarını söyleyen Bilginer, şunları söyledi: "Maalesef bazı medya kuruluşları, her yerde tecavüz, taciz yaşandığı imajını oluşturmaya çalışıyor. Toplumda bu tür vakalarda artış yok ama farkındalık arttı. Geçmişte de vardı yani bugün ilk kez ortaya çıkmadı. Burada tartışmamız gereken olay olduktan sonraki yapılacaklar değil, 'çocuk nasıl istismara uğramaz' konusu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara ÇİM’den önemli hizmet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN