8x8’ler hayat kurtaracak

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, 8x8 karada ve suda arama-kurtarma yapabilen araçların hayat kurtaracağını ifade etti

Giriş Tarihi: 10.4.2016
8x8’ler hayat kurtaracak
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nca (AFAD) düzenlenen '8x8 Amfibik Arama Kurtarma Araçları Teslim Töreni'ne katıldı.

SADECE UÇAMIYORLAR
Törende bir konuşma yapan Akdoğan 40 adet 8x8 karada ve suda arama-kurtarma yapabilen araçların hayat kurtaracağını ifade ederek, "Bu araçlar ilgi çekecek çok sayıda fonksiyonlara sahip. Uçmanın dışında her şeyi yapabiliyorlar" dedi. Akdoğan "Bu araçlar ilgi çekecek çok sayıda fonksiyonlara sahip. Uçmanın dışında her şeyi yapabiliyorlar. Bu tür araçlara çok ihtiyacımız var. Henüz birçok ülkede kullanılmayan bu araçlar ülkemizde hayat kurtaracak" diye konuştu. Akdoğan ayrıca " riski olan bir ülkede yaşıyoruz. Bizim de bu gerçeğe uygun hareket etmemiz lazım. 17 Ağustos'ta kumdan kaleler gibi evlerde canlarımızı kaybettik. Bu ülkemiz için önemli bir ders oldu. Van depreminde ise devletimiz acziyet içinde değildi. Yapılması gerekenler koordineli bir şekilde yapıldı. Anında müdahale ile yaralar sarıldı" dedi.

ENKAZDA, KARDA VE BATAKLIKTA GİDEBİLİYOR
8x8'ler; su baskını, sel, çığ, , yangın, deprem gibi afetlerde kullanılacak. Amfibik özelliğe sahip araçlar; yolu olmayan , engebeli ve eğimli arazilerde, enkazın arasında, bataklık ve sığ sularda, yoğun karlı arazilerde kullanılacak. Dünyada sayılı ülkede bulunan 8x8'ler, 50 derece dik yokuşları çıkabiliyor, 45 derece yan eğimli arazilerde gidebiliyor. Araçlar, yaralı sevkiyatı için de kullanılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8x8’ler hayat kurtaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN