’ya ağır sanayi şart

ANGİAD Başkanı Altındağ ’nın daha güçlü olabilmesinin yolunun ağır sanayiden geçtiğini söyledi

Giriş Tarihi: 14.4.2016
Ankara’ya ağır sanayi şart
Genç İşadamları Derneği (ANGİ- AD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Altındağ, ekonomik gelişmişlikte en önemli enstrümanın hala "ağır sanayi" olduğunu söyledi. Ankara'nın ekonomik kurtuluşunun da ağır sanayiden geçtiğine inandığını ifade eden Altındağ, "Ankaralı genç işadamları olarak şehrimizde yeni bir ağır sanayi hamlesi başlatılmasını, bu konuda radikal ve kararlı adımlar atılmasını, Ankara'nın önemli bir sanayi kenti olmasını istiyoruz. Biz Ankara'nın, ağır sanayi hamlesiyle 'yi sırtlayacağına, Almanya gibi, Çin gibi dünyanın en gelişmiş teknolojilerine, en güçlü ekonomilerine sahip olacağına inanıyoruz" diye konuştu.

"HER FABRİKA BAĞIMSIZLIK"
Ağır sanayi hamlesiyle Ankara'nın, kendi teknolojisini yaratan, hiç üretilmeyeni ya da sınırlı sayıda üretileni üreten bir kent haline dönüşeceğini kaydeden Altındağ, şöyle devam etti: "Sağlıklı bir ağır sanayi hamlesi demek, dış ticaret açığının, cari açığın büyük oranda azalması, istihdamın artması, kişi başına düşen milli gelirin ve refah seviyesinin yükselmesi demektir. Her bir fabrika, ithalata bağımlılıktan kurtulmamız demektir" ifadelerini kullandı.

İLK 500'DE 30 FİRMA
Bugün 'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içinde Ankara'dan sadece 30 civarında firma olduğunu da hatırlatan Altındağ, "Halbuki Ankara siyasi ve coğrafi konumu, üniversiteleri, teknoparkları, yetişmiş insan gücüyle ağır sanayi ürünleri üretebilecek potansiyele sahiptir. Hükümetin de yatırımlara çok ciddi teşvik ve destekleri söz konusudur. Her ne kadar bir kalkınma modeli olarak eskidiği iddia edilse de günümüz dünyasında ülkelerin gelişmişliğinin temelinde ağır sanayi yatmaktadır. Türkiye'nin de gelişmekte olan ülke statüsünden kurtulmasının yegane unsurlarından biri ağır sanayiye yapılacak yatırımlardır. Ekonomiye yön veren kurumlar, bu hamlenin başlatılması konusunda devletimizle işbirliği içinde hareket etmeli" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara’ya ağır sanayi şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN